Loe

Masust hoolimata tulevad uhked aastalõpuballid

Madis Filippov, Postimees

Madis Filippov, Postimees

Hoolimata raskest aastast ei kavatse aastalõpuballide korraldajad koonerdada. Kui rahvusooperi Estonia aasta viimase peo piletid on juba välja müüdud, siis Lõuna-Eesti uhkeimat balli korraldav Vanemuise teater kedagi ukse taha jätma ei pea.

«Ma arvan, et tänavu on viimase paari-kolme aasta üks uhkemaid balle,» hindas Estonia peadirektor Aivar Mäe. «Balli pole mõtet säästurežiimil teha, siis on parem tegemata jätta.»

Ta märkis, et sel aastal korraldatakse pidu oma jõududega ja sellega on rakkes kogu kunstiline koosseis täisorkestrist ja balletitrupist koori ja solistideni välja.

Palju kaugeid külalisi

Palju külalisi tulevat piiri tagant, eeskätt prantslased, sakslased ja soomlased. «Halb uudis on see, et kõik piletid on välja müüdud,» nentis Mäe. «Ainus võimalus on veel tantsupiletid, aga nendega ei näe programmi, mida pakuvad tantsu- ja lauluteater.» Tantsupilet tähendab võimalust tantsida sümfooniaorkestri ning hiljem Gerli Padari ja politseiorkestri Bigbandi saatel.

Mäe sõnul pole märgata inimeste huvi raugemist Estonia aastalõpupeo vastu. «Võib-olla inimesed käivad vähem soojal maal puhkamas, aga nii palju raha on ikka, et teatrisse tulla,» arvas Mäe.

Tänavu jäid aastalõpuballide hinnad mullusega võrreldes samaks nii Estonias kui ka Vanemuises, kus juba täna traditsiooniline Lõuna-Eesti suurim aastalõpuball peetakse. Vanemuises tuleb õhtu eest välja käia 600 krooni.

«Kindlasti on neid inimesi, kes sel aastal endale balli lubavad, vähem kui varem,» rääkis Vanemuise teatrijuht Paavo Nõgene, viidates, et lisaks ballipiletile tuleb raha välja käia ka soengutegemise, meikimise, riietuse ja veel nii mõnegi asja eest.

Pidutseda tahetakse alati

Vabamüügist oli eilseks müüdud üle 600 pileti, teist sama palju külalisi tuleb kutsetega. «Üksikmüük on mõnevõrra väiksema hooga läinud kui eelmistel aastatel, sest kui mullu lasime vabamüüki tuhat piletit ja need ka ära müüsime, siis nüüd müüme ilmselt ligi 700 piletit,» rääkis Nõgene. «Säästurežiimi kindlasti ei ole, sest ball peab olema särav ja kõrgetasemeline ning seda ta ka on.»

Vanemuise peoõhtu kava on kirju. «Esineb draamatrupp lühinäidendiga Vanemuise teatrijuhtidest läbi aegade, balletitrupp esitab show’ «Karrrmen» ja muusikatrupp popurrii Offenbachi teostest,» loetles Nõgene. Samuti on võimalus tantsida õhtul kella seitsmest kuni üheni öösel.

Jõhvi kontserdimaja juhi Piia Tamme sõnul müüdi eile peetud ballile eelmüügist viissada piletit, samas kui maja mahutaks lahedalt seitsesada külastajat. «Võiks öelda, et eelmüük oli eelmise aastaga samal tasemel,» rääkis Tamm. «Inimesed ikka tahavad aasta lõpus midagi põnevat ja glamuursemat ette võtta.»

Glamuursed üritused nõuavad pidulikke riideid. Tänavu ei jää ilmselt hätta needki, kes viimasel minutil smokingut või õhtukleiti otsima tõttavad.

«Ka homme pole liiga hiljaks jäädud,» kinnitas Tallinnas peoriideid laenutava Diplomaat Salongi juhataja Riina Vellend. «Me ei saada inimest uksest välja ka siis, kui tal on ballikutse olemas ja napib raha – me paneme ta riidesse nii või teisiti.»

Tallinnas ja Tartus peoriideid laenutava Tigasmo juhataja Hille Kase kinnitas samuti, et täna tärganud peoriidesoov saab täidetud. «Ei usu, et puudust tuleb, midagi ikka leiame,» lisas Kask.

30.12.2009