Loe

Maamõõtja üritab lossi pääseda

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Lavastaja Hendrik Toompere ütles Franz Kafka romaani «Loss» lavastama asudes, et tal on Kafkaga väga imelik suhe: «Ühest küljest ta mulle meeldib, ma tunnen metsikut tõmmet, teisest küljest tunnen tõrjumist.»

Et sellist vastuoksust lahendada, peab lavastaja vajalikuks Kafka loominguga spetsiifilisemalt, täpsemalt tegelda.

«Muu hulgas on see professionaalne huvi: kas üldse õnnestub teda lavalisse keelde panna, näidata mingis muus valguses, kui me seni oleme harjunud või kuidas meid on õpetatud teda lugema,» ütles Toompere jaanuari algul Vanemuises proove tegema asudes.

Kivitahukatest müür

Proovide tulemus jõuab vaatajate ette täna teatri väikeses majas, mille lava tagaseina on Ervin Õunapuu kujundanud justkui ajahambast puretud müüri. Selle ees elustub aastal 1926 postuumselt ilmunud ja lõpetamata jäänud «Lossi» tegevustik.

Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema teatel paigutub «Loss» ekspressionismi ja sürrealismi hämaraile piirimaile. Kafkale tüüpiliselt kulgeb aga tegevustik välises plaanis igati realistlikult.

Kellegi ametniku eksitav kiri on toonud kohale maamõõtja (Hannes Kaljujärv), kelle ülesandeks on pääseda lossi, et asuda selle juurde kuuluvat maavaldust mõõtma.

Aegamisi ilmneb, et lossi pääseda ei ole niisama lihtne. Selleks tuleb ületada aina uusi ja uusi takistusi, läbida aina uusi ja uusi bürokraatlikke kontrollinstantse, mille tippudeks on Klammi eestseisja ja sekretär Momus (mõlemas osas Jüri Lumiste).

Maamõõtja saab vastu tahtmist endale abistajad (Martin Kõiv ja Markus Luik). Need ei lahku maamõõtjast isegi siis, kui see heidab koos oma pruudi Friedaga (Ragne Pekarev) voodisse.

Oma suurimad lootused asetab maamõõtja Barnabasele (Margus Jaanovits), kes on hämmastavalt hea mäluga käskjalg. Vaatamata oma lubadusele ja innukusele anda maamõõtja teated edasi lossi valitsejale, jäävad need adressaadini jõudmata.

Maamõõtja suhtleb lisaks Friedale ka teiste naistega, kes on olnud lossihärra läheduses. Nendeks on perenaine (Külliki Saldre), Olga (Marika Bara-banštšikova), Amalia (Alina Karmazina) ja Pepi (Maarja Mitt).

Dramatiseerija, lavastaja ja valguskujunduse looja Hendrik Toompere on näidendi lõpu võtnud kuulsa kirjaniku ja tema sõprade ülestähendatud vestlusest. Selle järgi maamõõtja sureb. Surma põhjuseks on kurnatus, mis tekib võitlusest kogukonna ja lossipoolse tunnustuse eest.

Teatrilaval harva

Kafka looming jõuab teatris vaatajate ette harva.

Eestis on tema teoseid seni lavastatud kolm korda: 1995 «Protsess» Von Krahli Teatris (lavastaja Sven Kuntu) ning kaks «Metamorfoosi» lavastust – 1998 Vanemuises ja 2004 Tallinna Linnateatris (lavastajad vastavalt Peeter Raudsepp ja Mart Koldits).

Hendrik Toompere eelmine vanemuislastega koostöös valminud lavastus «Sada aastat…» tuli vaatajate ette viimast korda 3. veebruaril.

Romaan tuleb lavale
• Vanemuise väikeses majas esietendub täna kell 19 Franz Kafka romaani «Loss» dramatiseering.
• Lavastanud Hendrik Toompere (Eesti Draamateater).
• Kunstnik on Ervin Õunapuu ja muusikaline kujundaja Andreas W.
• Mängivad Hannes Kaljujärv, Ragne Pekarev, Marika Barabanštšikova, Maarja Mitt, Alina Karmazina, Kais Adlas, Külliki Saldre, Margus Jaanovits, Jüri Lumiste, Riho Kütsar, Raivo Adlas, Tanel Jonas, Markus Luik ja Martin Kõiv. 

18.02.2009