Loe

Lavastaja täidab ooperi müstilise masinavärgiga

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Tartu Postimees, Raimu Hanson

 

Barokkooperi «Haldjakuninganna» vaatajate ette toomiseks on lavastaja Saša Pepeljajev vallandanud rohkesti fantaasiat. Seda on rohkem kui tema eelmises Vanemuise lavastuses «Sig-mund & Freud».

Henry Purcelli «Haldjakuningannas» on vaatajate ees kummalised seadeldised ja Liisi Eelmaa kujundatud ootamatud kostüümid. Mõned masinad koosnevad pooleldi inimestest ja pooleldi metallist.

Barokkooperi lavastamisel Sadamateatris on Pepeljajev võtnud kasutusele rohkesti selliseid ideid, mis on tal meeles mõlkunud juba ammu.

Keeruline süsteem

«Kui ooperit lavastatakse traditsiooniliselt, siis jääb see lavale staatiliselt,» ütles Pepeljajev. «Mul oli eesmärk teha «Haldjakuninganna» visuaalselt huvitavaks. Tulin mõttele, et selleks peaks etendus olema justkui mingi mehhanism, protsess või keeruline süsteem.»

Ideid lisandus proovides. «Kui näitlejal on minuga töötamisel igav, on mul raske,» ütles lavastaja. «Mõnikord provotseerin näitlejat, kuni ta ütleb: «Aga teeme hoopis nii!»»

Tulemuseks on Pepeljajevi sõnade kohaselt kineetiline ja kontseptuaalne «Haldjakuninganna», mis õpetab mitte kartma ooperit ja Shakespeare´i loomingut. Sest Purcell kirjutas selle muusika just nimelt Shakespeare´i «Suveöö unenägu» silmas pidades.

Vanemuise orkestrit ja Elleri kooli ansamblit dirigeerib Lauri Sirp. Dirigendi sõnul on Pepeljajev soovinud Purcelli muusikat kasutada nii, et see teeniks tema lavastust ja seda lugu, mida ta tahab jutustada.

Nii nagu teised trupi lauljad, näitlejad ja tantsijad on ka sopran Merle Jalakas mitmes rollis. Kuid lisaks Haldja ja Hiina Naise osale on tal ka täita lavastaja assistendi ülesanded.

Lauljad redeli otsas

«Seda ooperit ei saa küll süüdistada selles, et vaadata ei ole midagi,» ütles Jalakas. «Kogu aeg käib vaatemäng. Lauljad laulavad redelite otsas, pea alaspidi, postamendi peal. Huvitav ja väga ohtlik.»

Eilses proovis keegi redelilt alla ei kukkunud. Ühel hetkel vedas küll põrandal Janek Savolaineni jalg teda alt, nii et ta kukkus põlve peale ja tema ümber rippuma hüpanud kolm baleriini pudenesid valusasti maha, kuid proov sai mõne aja pärast edasi minna.

«Haldjakuninganna» on Pepeljajevi kümnes lavastus Eestis. Üheteistkümnendana tuleb «Tantsiv torn» vaatajate ette juunis Euroopa kultuuripealinna programmi osana Tallinnas.

Esietendus

• Vanemuine esietendab 5. veebruaril Sadamateatris Henry Purcelli ooperi «Haldjakuninganna».

• Muusikajuht ja dirigent Lauri Sirp.

• Lavastus, koreograafia, lavakujundus ja video Saša Pepeljajev .

• Liisi Eelmaa kujundatud kostüümid.

• Osades Alla Popova, Pirjo Püvi, Merle Jalakas, Karmen Puis, Maria Kallaste, Mati Turi, Atlan Karp, Märt Jakobson, Maarius Pärn, Maarja Mitt, Tanel Jonas, Markus Luik, Robert Annus, Julia Kaškovskaja, Laura Quin, Milena Tuominen ja Janek Savolainen.

• Osalevad Vanemuise orkester ja Elleri kooli ansambel. 
 

04.02.2011