Loe

Lavastaja lisab julmale loole lüürilisust

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Eesti juurtega Soome kirjaniku Sofi Oksaneni «Puhastuse», mis on romaanina andnud autorile väga palju tähtsaid auhindu ja tunnustust, toob Vanemuises vaatajate ette noor lavastaja Liisa ­Smith.
«Me tõstsime näidendis stseene ümber ja kärpisime päris palju,» ütles lavastaja. «Romaanist tõin juurde Hansu päeviku katkeid, et näidend saaks natuke lüürikat juurde.»

Lavastaja meelest on tarvis lüürilisust lisada muu hulgas seepärast, et lugu on julm ja jõhker, aga ühtlasi on see suur armastuslugu. Kuigi «Puhastuse» keskmes on ülekohus ja vägivald, ei ole lavastajal eesmärgiks teha jõhkruse teatrit.

Sofi Oksanen on andnud nõusoleku lugu vajaduse korral veidi muuta. Muide, väga suure tõenäosusega vaatab autor lavastust Eesti Draamateatris, kuhu Vanemuine viib selle 1. novembril.

Liisa Smith elab Londonis, kus ta lavastab mitmes teatris ja teeb tööd ka draamaõpilastega. Tema eelmine koostöö Vanemuisega oli iiri näitekirjaniku Billy Roche’i «Vaene loom vihma käes», mis tuli Sadamateatris esimest korda vaatajate ette novembris kaks aastat tagasi.

Liisa Smith sündis aastal 1978 Tallinnas. Ta on lõpetanud Mustamäe gümnaasiumi, õppinud Tallinnas Pedagoogikaülikoolis eesti keelt ja inglise filoloogiat, lõpetanud Londonis East Anglia Ülikooli /cum laude /2005 näitekunsti erialal ja omandanud Londoni Kuninglikus Teatriakadeemias magistrikraadi lavastaja erialal. 
 

15.09.2010