Loe

Lavamakett näitab rokkooperi võimsust

Tartu Postimees

Vanemuises algasid ree­­del Andrew Lloyd Webberi ja Tim Rice’i rokkooperi «Jesus Christ Superstar» proovid, mida kroonib esietendus 11. juunil suvelaval.
Vanemuise suure maja kõrvale haljasalale kerkivast suvelavast ja selle dekoratsioonidest annab aimu lavamakett, mida lavastuse kunstnik Ellen Cairns näitas reedel enne esimese proovi algust avalikkusele esimest korda.
Maketist ilmneb, et trupil tuleb laulda-mängida erinevatel kõrgustel olevatel pindadel. «Mäng käib ka heledat värvi templi ees, mille kõrgus ulatub 11 meetrini,» ütles Vanemuise peaprodutsent Paavo Nõgene.

Šoti rist

Suvelava keskmes on suur rist, mille alumine ots ulatub pingiridade vahele. Publik on liigendatud mitmesse osasse nii, et näitlejad saaksid liikuda vaatajatele suhteliselt lähedale.
«Nii saaks kujuneda dünaamiline suhe publiku ja esinejate vahel,» rääkis kunstnik Ellen Cairns. «Siis ei ole see saalietenduse moodi ning trupi ja publiku koosmõju on suurem.»
Mängupinnaks ehitatava risti kuju ei ole Eestis päris igapäevane. «See on tavaline seal, kus ma kasvasin – Šotimaal,» selgitas kunstnik. «Tegemist on šoti presbüteri ristiga.»
Teatrijuhi kohusetäitja Aivar Mäe tähendas suvelava maketi kohta, et sellist kaadervärki on Vanemuise kõrvale üles ehitada üsna keeruline.
Rokkooperi «Jesus Christ Superstar» lavastaja Georg Malvius kõrvutas lavastuse valmimist spordiga, kus treenitakse samuti parema lõpptulemuse nimel.
Proovide pinge kasvab oluliselt aprilli lõpus, mil välismaised solistid eesotsas Jeesuse kehastaja Stephan Hanseniga jäävad etenduste lõpuni elama Tartusse. Rootsis õppinud Hansen on rahvuselt norralane, kelle soontes voolab pisut indiaanlase verd.

Film ja lavastus

Aprillis näevad Eesti kinolised Mel Gibsoni filmi, mis käsitleb sedasama aega, millest kõneleb Andrew Lloyd Web­beri ja Tim Rice’i rokkooper.
«Film jutustab põhiliselt vägivallast, aga meie lavastus räägib armastusest,» märkis Malvius. «Ma loodan, et film ja meie lavastus siin Tartus toetavad teineteist publikuhuvi mõttes.»
Piletimüüki aluseks võttes võib väita, et publikuhuvi on «Jesus Christ Superstari» vastu suhteliselt suur. Aivar Mäe andmetel on enam kui pool piletitest kinni pandud ja ära müüdud. Vabaõhusaalis on 2474 istekohta, kavas on anda kaheksa etendust.

23.03.2004