Loe

Laupäeval esietendub Vanemuises jumalateta tragöödia “Trubaduur”

Kärt Rebane, Tartu Ekspress

Kärt Rebane, Tartu Ekspress

Vanemuise teatri suures majas esietendub laupäeval, 9. veebruaril Giuseppe Verdi kuulus ooper „Trubaduur”, mille lavastab Carmelo Agnello Prantsusmaalt.

„Trubaduur” kuulub „Rigoletto” ja „La Traviata” kõrval Verdi paremikku. Alates laupäevast on Vanemuise teatris võimalik näha kõiki kuulsa triloogia oopereid. „Trubaduur” paistab nende hulgas silma, sest eirab seniseid romantilise ooperi alustalasid.

Oma lugu ei jutusta ainult noorte armunute paar nagu tavapärases romantilises ooperis. Azucena on uut tüüpi kangelanna – vanem naisterahvas ja ema, kes kaotab poja. Verdi kaalus ooperile nime andmisel praeguse ja „Azucena” vahel. „Fookus on Azucenal, sõnum tuleb temalt,” ütles lavastaja Agnello. Lavastaja sõnul on see tragöödia, milles puuduvad jumalad.

Eesti lauljate puhul üllatas Agnellot tõeliselt kõrge rahvusvaheline tase. Itaalia rahvusest lavastaja lisas, et pärast mõningast tööd saavutati ka tõeline itaalia aktsent: „Nüüdseks hääldavad nad täpselt nagu itaallased.” Lavastaja sõnul on lõpptulemus just see, mida ta oma vaimusilmas nägi. Agnello on Pariisi VIII ülikooli muusikateaduse doktor, õppejõud ja lavastaja. Ta on lavastanud kümmekond ooperit Prantsusmaal ja Itaalias. Agnello on varem pidanud loenguid ka Tartu Ülikoolis.

Ooperi kirjutamiseks sai Verdi ainest Antonio Garcia Gutierrezi näidendist „El Trovador”, ajalooliseks taustaks on võitlus Aragoni trooni pärast aastatel 1405-1407. Hispaanlase Gutierrezi rüütlidraama on sünge, julm ja suurejooneline ning jõulisuse säilitamiseks otsiski Verdi uusi lahendusi ooperi jaoks.

Lavastuse muusikajuht ja dirigent on Paul Mägi, dirigent Lauri Sirp, dekoratsioonikunstnik Liina Keevallik, kostüümikunstnik Pascaline Duron ja valguskunstnik Marc Delameziere (viimased kaks on Prantsusmaalt). Ooperi koreograaf on Tatjana Järvi Estonia rahvusooperist. „Trubaduuris” laulab Leonora osa Liisi Kasenõmm Saksamaalt või Heli Veskus Estoniast, Azucena rollis on Valentina Kremen või Merle Silmato Soome rahvusooperist, Manricot mängib Kristian Benedikt Leedust või Xu Chang Hiinast ning krahv di Luna on Taavi Tampuu või Atlan Karp. Teistes osades Taisto Noor, Märt Jakobson, Karmen Puis, Alla Popova, Tõnu Kattai, Aivar Kaseste, Jan Oja jt. Lavastuses osalevad Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor ning Tartu Noortekoor. „Trubaduuri” esitatakse Vanemuises itaalia keeles, eestikeelsete subtiitritega. 

07.02.2008