Loe

Laupäeval esietendub Mika Myllyaho tragikomöödia „Harmoonia“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Sellel laupäeval, 24. septembril kl 19 jõuab Sadamateatris vaatajate ette Mika Myllyaho tragikomöödiate triloogia – „Paanika“, „Kaos“, „Harmoonia“ – viimane osa. Esietendusele on lubanud tulla ka autor ise.

Mika Myllyaho (s. 1966) on hetkel üks tuntumaid soome lavastajaid. Lisaks on ta ka näitleja ja näitekirjanik, kes 1998-2010 tegutses Helsingis, Ryhmäteatteri kunstilise juhina. Alates 2010. aasta augustist on ta Soome Rahvusteatri (Kansallisteatteri) peanäitejuht. Näitekirjanikuna on Myllyaho saanud rahvusvaheliselt tuntuks just oma triloogiaga “Paanika” (Paniikki, 2005), “Kaos” (Kaaos, 2008) ja “Harmoonia” (Harmonia, 2009).

Näidendid, mis räägivad meestest ja naistest ning nende sotsiaalsetest probleemidest ja ängidest, on kirjutatud valdavalt tragikoomilises laadis ning neid on nii Soomes kui väljaspool saatnud suur edu. “Harmoonia” esietendumise järel on Vanemuise repertuaaris korraga kõik kolm triloogia osa.

„Harmoonia“ on tõlkinud Anti Reinthal, lavastaja ja muusikaline kujundaja on Taago Tubin (Ugala), kunstnik Kristiina Põllu (Tartu Uus Teater) ning valguskunstnik Margus Vaigur (Endla). Mängivad Marika Barabanštšikova või Eva Püssa, Indrek Taalmaa (Endla) ja Karol Kuntsel.

Triloogia kolmandas osas saavad lõpuks laval kokku mehed ja naised ning töö ja armastus. Töönarkomaanist lavastaja, tema teatrikunstnikust naise ning produtsendist sõbra töised ja elulised kokkupõrked panevad küsima, kust läheb mõistlik piir töö ja isikliku elu vahel? Kuidas teha nii, et ühele kirglikult pühendudes ei käriseks kohe teiselt poolt? Mil moel ja kas üldse oleks võimalik saavutada täiuslik tasakaal – harmoonia?

„Võrreldes triloogia varasemate osadega on „Harmoonia“ kõige tõsisema, nö draama suunitlusega. Kõigi kolme näidendi ühendavaks lüliks on aga põhiküsimus – kuidas elada täisväärtuslikku elu nii, et pained, hirmud ja ületöötamine ei kasvaks üle pea, et rõõm säiliks,“ ütles lavastaja Taago Tubin.

22.09.2011