Loe

Kommentaar: Aplodeerimist muusikalivastastele

Tartu Postimees

Vanemuise-nimelises kombinaadis, mis valmistab kolme liiki toodangut, on alates esimesest kutselise teatri etendusest sada aastat tagasi tänini tähelepanuväärseimaks, olulisimaks ja mainekaimaks arvatud draamat.
Ülemaks kui balletti, kallimaks kui ooperit tuleb sõnalavastusi tunnistada. Seda on arvestatud ka uue hooaja uuslavastuste kavandamisel. Uue kandlekujulise hooajaraamatu sirvija märkab, et nii tantsu- kui ka muusikalavastusi on kolm, draamalavastusi aga seitse.
Nüüd lõppevas hooajas oli uut draamat niisama palju (aasta tagasi ühe võrra rohkem), samamoodi oli ka tantsuga. Otsustav tagasilöök on muusikalavastustes: tulemas on kolme, ent lõppema hakkab viie (aasta varem samuti viie) muusikalavastusega hooaeg.
Nuttu ja hala on oodata eeskätt nende ridades, kes käivad Vanemuises istumas muusikaliliste naudingute pärast. Seevastu muusikalide vastalised teatrisõprade hordid võivad nüüd tuliselt aplodeerida, sest uus hooaeg uusi muusikale ja operette juurde ei too.
Näitekunsti austajate aplausi pälvivad aga kandleraamatu põhjal sellised nimed, nagu Edward Albee, Kalju Komissarov, Tom Stoppard, Mati Unt ja Mihhail Ugarov. Need peaksid pinget pakkuma ka näitlejatele ja pärssima trupist lahkumise mõtteid.
Kindlasti on publikul huvitav jälgida, mida teevad kuus uut näitlejat. Uudsust lisavad aga veelgi kaalukamalt uue hooaja algul ametisse astuvad draamajuht Sulev Teppart ja muusikajuht Toomas Vavilov.
Uutest tantsulavastustest torkab silma, et taas on vaatamist nii neile, kes eelistavad laval näha modernset tantsu, kui ka neile, kes ei saa elada klassikalise balletita. Et kavasse on võetud «Giselle», see teeb heameelt kindlasti ka hiilgevormi tõusnud Mari Savitskile. Ta on selles balletis peaosa tantsimisest unistanud juba õppimise ajal ning sellest oli juttu ka siis, kui Mare Tommingas ta aastal 2002 Vanemuisesse tööle kutsus.
Uutest muusikalavastustest on nii Rossini «Abieluveksel» kui ka Offenbachi «Hoffmanni lood» tulvil kaunist muusikat. Esimese solistid on kodumaised, teine võib tuua kaasa suuri üllatusi, sest solistideks hakkab end mai lõpus pakkuma ka välismaiseid staare.
Veel torkab hooajaraamatus silma Lauri Sirbi senisest ohtram rakendamine lavastuste muusikalise juhi ja dirigendi ametis. Samas aga paistab, et Anu Tali justkui polegi enam Vanemuise hingekirjas.
Ja nii ongi. Vanemuise ja Tali vaheline tööleping lõpeb vastu suve. «Meie sõbralikud suhted jätkuvad nüüd teistsugusel pinnal,» ütles dirigent. Sellest on küll kahju, et maailma mööda ringi tuiskav noor orkestrijuht on nüüd Tartuga seotud senisest lõdvemalt. Kuid eks jäänud talle Vanemuise orkestriauk ka liiga kitsaks.
Lõppevale hooajale paneb punkti tragikoomiline spektaakel «Vanemuise uue juhi konkurss», kus peaosades on kultuuriministeerium, Aivar Mäe ja Paavo Nõgene.
Ilmselt selgub juba mai viimasel päeval, kes asub Vanemuise-nimelise kombinaadi kollektiivi dirigeerima.

08.05.2006