Loe

Kolme naise heitlused

Mari Hiiemäe, Äripäeva Puhkepäev

Mari Hiiemäe, Äripäeva Puhkepäev

Vanemuises esietenduv “Kaos” heidab pilgu keskealiste daamide probleemidesse. “Kaos” on mõtteline järg juba kevadel Vanemuise lavale jõudnud “Paanikale”, kus elu sasipuntraga maadlesid mehed.

Nii “Paanika” kui “Kaos on sama Soome autori Mika Myllyaho näidendid ja need räägivad kolme kaasaegse keskealise toimetulekust oma probleemide ning keskeakriisiga. Kui “Paanikas” olid tegelasteks mehed, siis “Kaos” räägib naistest. Ülesehituselt on need lavastused paljuski erinevad.

“Lavastaja Rein Paku sõnul on “Kaos” väga näitlejakeskne. “Kolm head naisnäitlejat mängivad lisaks oma peaosadele ka kõiki kõrvalosi, kehastudes lavastuse jooksul ümber kokku kaheksateistkümneks erinevaks tegelaseks. Juba see on päris eriline eriefekt. Erilisem, kui näiteks pilt videoekraanil, mis on ju tõttöelda teatris juba kaunis tavaline. Koos lavapiltide vahetusega on need rollivahetused suurt tehnilist täpsust nõudev koreograafia,” rääkis Pakk.

Lavastaja hinnangul on etenduse fookuses keskealiste problemaatika üldiselt ning see, et “Kaose” tegelasteks on naised, ei tähenda, et see etendus rohkem naistele oleks suunatud, kui mistahes teine teatritükk.

“Tänapäeva ühiskonnas on inimestel küllaltki tugevad pinged ja nii mehed kui naised taluvad neid ühtmoodi halvasti. Mõlemad peavad õppima hakkama saama. Seda võib küll kindlasti öelda, et mõlemad lavastused sobivad nii naistele kui meestele vaadata. Ju siis polegi nii suurt põhimõttelist vahet ka nende probleemides,” arvas Pakk. Äratundmisrõõmu peaks etendus pakkuma kõigile vaatajaile.

Pea- ning ka kõrvaltegelasi kehastavad näitlejannad Liina Tennosaar, Eva Püssa ja Merle Palmiste, keda lavastaja hindab osadesse väga sobivaiks. “Mind ennast köidavadki selle etenduse juures kõige rohkem näitlejad. Nad on ilusad, andekad ja šikid,” rõõmustas Pakk rollitäitjate valiku üle.

Määratluselt on “Kaose” puhul tegemist tragikomöödiaga. Sõbrannade kolmik – Sofia, Julia ja Emmi – hakkab oma elu sasipundart isekeskis lahti harutama ning selle käigus tekib nii nukrameelseid hetki kui naerutavaid episoode. Väljastpoolt ei paista probleemid algul justkui väljagi, kui aga teema edasi areneb, selgub et häirivaid dilemmasid on naiste elus palju. “Eeldada võib, et saab naerda ja saab nutta. Nagu eluski,” ütles lavastaja.

Soome dramaturgi Myllyaho näidenditriloogia “Paanika”, “Kaos” ja “Harmoonia” on oma sünnimaal saavutanud suure menu ning neid näidendeid on edukalt mängitud ka mujal Euroopas. Plaani kohaselt peaks triloogia viimane osa “Harmoonia” jõudma Vanemuises lavale järgmisel sügisel.

18.02.2011