Loe

Kõledat pimedust soojendab laul

Tartu Postimees, Raimu Hanson

Vanemuise suures majas esietendub laupäeval lugude ja laulude õhtu «Minu veetlev Tartu». Meie kodulinn veetleb selles publikut muusika ja sõnaga 1970. aastatest.

Lavastaja Tiit Palu ja lavastuse muusikajuhi Ele Sonni koostöös valminud laulu ja lugude õhtus kõlab draamanäitlejate esituses ligi 20 laulu, millest kolmandik pärineb tolle aja tippansambli Fixi loomingust.

Laulude vahel on ka üks samal kümnendil ja samuti Vanemuise lavastustes kaasa löönud ansambli Suuk lugu, mille kõlades tuleb saalis küllap paljudele meelde Mülleri Sass. Tuttavalt kõlavad needki lood, mida toona laulsid Tõnis Mägi, Gunnar Graps ja Ruja, ning lisaks need, mis olid tol kümnendil hitid mujal maailmas.

Idee headelt inimestelt

Mõte tuua lavale selline lavastus tuli Tiit Palu sõnul headelt inimestelt Vanemuise teatrist.

«Draamanäitlejad laulavad teistmoodi kui ooperilauljad ja me otsustasime teha lavastuse, kus selline laulmine esile tuleks,» ütles ta. «Perioodi ja teemat otsides leidsime, et 1970. aastad on muusikaliselt kõige huvitavam aeg. See oli aeg enne MTVd, see oli aeg, kui muusikal oli veel sõnumit, kui muusika oli tähtis inimestele.»

Laulude vahele räägivad näitlejad olemuslikest asjadest, mis toda aega iseloomustavad.

Lavastaja avaldas lootust, et vaatajad lahkuvad pärast «Minu veetleva Tartu» lõpuaplausi saalist hea tunde ja mõnusa sisekaemusega, mis jääb neid saatma koduteelgi.

««Minu veetlevat Tartut» me mängime ainult mõne korra kuu aja jooksul, nii et see on tegelikult pimeda aja üleelamise lavastus,» ütles Tiit Palu. «Inimesed tulevad pimedast õuest sooja saali, neile lauldakse mõnusaid laule, räägitakse mõned lood ja siis on kodutee ees.»

Ele Sonni sõnul oli tal mõte tuua näitlejad publiku ette lavastuses, kus nad valdavalt laulavad, küpsenud juba hästi kaua.

«Viimane puhtalt draamanäitlejate laulutükk oli ju Kulno Süvalepa laulude õhtu «Kaunimad aastad Su elus», mis esietendus rohkem kui 20 aastat tagasi,» rääkis ta. «Ja meie maja raskekahurväele on kasvanud peale uus põlvkond laulvaid näitlejaid.»

Silvi Vraidi kleit

Kunstnik Maarja Meeru juhatusel on Vanemuise laost üles otsitud isegi selliseid omaaegsed esinemisrõivad, mida toona kandsid Fixi laulusolist Silvi Vrait, kitarrist Viktor Vassiljev ning bassimees ja laulusõnade looja Juhan Sütt.

Lavakujunduses on kunstnik kasutanud tollest ajast pärit mööblit, lavapind on aga täis puistatud kuldseid vahtralehti. «Toomemägi on sügiseti kollane ja see on Tartule väga omane,» ütles Maarja Meeru.

«Minu veetleva Tartu» videokujunduse autor on Janek Savolainen ja valguskunstnik Andres Sarv. Lavastuses osalevad Maria Soomets, Linda Kolde, Marian Heinat, Priit Strandberg, Riho Kütsar, Tanel Jonas ja Sten Karpov ning bänd Ele Sonni juhatusel, kus tema kõrval mängivad pilli Margus Tammemägi, Indrek Mällo ja Karl Laanekask.

05.12.2014