Loe

Juuni rõõmustab kuue uuslavastusega

Christel Karits, Äripäev

Christel Karits, Äripäev

Juunikuu toob teatrisõpradele meie suurematelt kutselistelt teatritelt kuus uuslavastust, kuid eelõige võimsad hetked Vargamäelt.

Esietenduste rida alustab Vanemuise teater, kus jõuab lavale kultusmuusikal “Sugar ehk Džässis ainult tüdrukud”.

Muusikali “Sugar” libreto on kirjutanud Peter Stone Robert Thoereni jutustuse ning Billy Wilderi ja I.A.L. Diamondi filmi “Some Like It Hot” põhjal. Selles 1959. aasta kuulsas komöödiafilmis mängisid värvikaid peaosi Marilyn Monroe, Tony Curtis ja Jack Lemon. 2000. aastal kuulutas Ameerika Filmiinstituut filmi “Some Like It Hot” Ameerika kõigi aegade olulisimaks komöödiafilmiks.

Vanemuises toob “Sugari” lavale Mare Tommingas, muusikajuht ja dirigent on Tarmo Leinatamm. Peaosades Gerli Padar, Andero Ermel ja Veikko Täär.

Linnateatri suurprojekt “Tagasi Vargamäele” koostöös Endla ja Rakvere teatriga, mille raames on võimalik näha kuni 12. juulini etendumas kõigi “Tõe ja õiguse” osade lavaversioone A. H. Tammsaare sünnipaigas, alustab 13. juunil.

Vargamäel Kukenoosi viljakuivatis mängitakse lavastust “Tõde ja õigus. Teine osa”. Ülejäänud kolm lavastust – romaani esimesel ja viiendal köitel põhinev “Vargamäe kuningriik”, kolmandal osal põhinev “Wargamäe Wabariik” ja neljanda osal põhinev “Karin. Indrek. Tõde ja õigus. 4.” etenduvad spetsiaalselt Vargamäe põldudele püstitatud vabaõhulavadel.

Ühel korral, 21.-22. juunil, mängitakse paaritunniste pausidega ära ka kõik neli etendust üksteise järel. See omalaadne “teatrimaraton” algab kell 12 päeval ja lõpeb järgmisel keskhommikul.

Publiku huvi selle sündmuse vastu on olnud niivõrd suur, et saadaval on veel vaid üksikud pääsmed.

Draamateater pakub juuni esimeses pooles midagi psühholoogilise draama austajaile ning toob Keila-Joa mõisas lavale Eugene O’Neilli maailmaklassikasse kuuluva näidendi “Pikk päevatee kaob öösse”.

Suur ameerika näitekirjanik maalib ummikusse jooksvatest peresuhetest ning illusioonide koorma all vankuvatest inimestest peene, sügava, samas pastelse ja tundliku pildi. Kaks armastavat, ent sellest hoolimata teineteisest mööda elanud keskeas inimest ja nende täiskasvanud pojad on silmitsi olukorraga, kus nende senine eluretsept – probleemide salgamine, enesepettus – enam ei aita.

Lavastab Merle Karusoo, osades on Ülle Kaljuste, Ain Lutsepp, Tiit Sukk, Märt Avandi ja Pille Lukin.

Ugala teater toob alates 19. juunist oma tiigi kaldale kireva väikelinna seltskonna. Esietendub Tim Jansoni “Ühes Eesti teises linnas”. See verivärske eestimaine komöödia viib meid ühte Eesti linna, mis pole kindlasti Tallinn. On üks teine Eesti linn ja seal leidub igasuguseid inimesi. Ühe agulimajakese asukateks on näiteks Gena ja Ants, kelle elu on muretu kui linnukesel oksal. Ootamatult lööb aga nende ja teistegi naabrite idülli uppi Rootsist saabuv vanaproua, kes osutub mitmegi majakese pärijaks. See, mis juhtuma hakkab, on kõike muud kui väikelinna sulnis argipäev. Lavastab Aili Teedla.

Kes on harjunud igal aastal kas või kord Viinistu kunstimuuseumis mõnd uut etendust nautima, ei pea selgi suvel pettuma. Draamateater toob seal välja Boguslaw Schaefferi draama “Loojang”. See on lugu inimese tõeotsingutest, millele iga tegelane püüab oma loogikat järgides hinnanguid anda. Pikantsed seigad ning koomilised situatsioonid toovad vaatajani teadmise, et aeg on küll muutunud ning muutunud on ka inimesed, kuid elu põhitõed on aastasadade möödudes siiski samaks jäänud. Lavastab Henrik Toompere.

27. juunil jõuab Alatskivi lossis Vanemuise teatri egiidi all esmakordselt Eestis teatrilavale 19. sajandi inglise kirjandusklassika paremikku kuuluv romaan “Vihurimäe”. Kirglik ja saatuslik armastuslugu, mille peategelasteks on deemonlik Heathcliff ning kaunis Catherine Earnshaw, mõjutab kahe mõisnikupere saatust mitme põlvkonna jooksul. Lavastab Roman Baskin, peaosades mängivad Helena Merzin-Tamm ja Marko Matvere. 

23.05.2008