Loe

Jüri Lumiste valmistub tõusma kuningatroonile

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Jüri Lumiste valmistub kuningas Richard Kolmanda osatäitmiseks väga tõsiselt. Ta loobus pakkumistest Eesti suvelavastustes ja süvenes Londoni teatrites Shakes-peare´i loomingusse.

«Hei, ratsu andke! Ratsu eest mu riik!» hüüab Richard Kolmas lahingumöllus.

Need on võitlusesse tõttava lombaka ja küüraka kuninga viimased sõnad Shakespeare´i tragöödias «Kuningas Richard Kolmas». Nii lõpebki lugu kroonitud peast, kelle teed troonile saatsid verised võimuintriigid.

See on lugu kuningast, kellest kirjutas Shakespeare tragöödia tõenäoliselt 1591. aastal. «Poleks aga mõtet elustada sedavõrd ammu elanud kuninga elulugu, kui me ei märkaks otse tänasesse jooksvaid paralleele ja sõlmküsimusi,» kirjutab Vanemuise veebileht. «Mida teeb võim inimesega? Selles on küsimus.»

Shakespeare´i kodumaal

Richard Kolmanda lugu jõuab Vanemuise lavale esimest korda. Ja esimest korda Eesti teatriloos toob Shakespeare´i näidendi lavale lavastaja Shakespeare´i kodumaalt – Barrie Rutter.

Nimiosalist kehastama valitud Jüri Lumiste on lavastajaga juba kohtunud, kuid mitte nüüdsel Londonis käimisel. Tartlase eesmärk oli maailmalinnas süüvida Shakespeare´i lavastustesse ja avardada üleüldse oma teatrisilmaringi. Sealjuures oli toeks Tartu hotelli London 25 000-kroonine stipendium.

Suur William avanes Lumiste ees ajaloolise teatrihoone Globe rõdult vaadatud «Romeos ja Julias» ning Wyndham´si teatri lavastuses «Hamlet». Komöödia «Palju kära ei millestki» jäi nägemata, sest teatri poole teele asumisel selgus, et metrootöötajad streigivad.

Lisaks eespool nimetatutele käis ta vaatamas veel kolme lavastust.

Shakespeare´i teatris Globe nähtud «Romeo ja Julia» oli Lumiste hinnangul korralik lavastus, kuigi pigem turistidele mõeldud. West Endi Wyndham´si teatri «Hamletit», milles mängis nimiosas Jude Law, nimetas Lumiste aga väga heaks kogemuseks.

«See on omaette nipp, kuidas Shakespeare´i mängida,» ütles ta. «See oli üks peamisi asju, mis ma Londonist saada tahtsin, ja «Hamletist» sain seda kõige rohkem. Tänu Londonis käimisele sain aimu, kuidas Shakespeare´i tuleb mängida.»

Eestis on valdavalt tehtud Stanislavski psühholoogilise teatri, läbielamisteatri võtmes lavastusi. «Shakespeare nõuab midagi muud, ta on atraktiivsem, intensiivsem, sõna otseses mõttes acting – kogu aeg peab näitleja tegutsema.»

Väga edukas lavastaja

Lavastaja Barrie Rutteriga, kes elab Leedsis, kohtus Lumiste juunis Tallinnas. «Ta lavastas Leedsis «Othello», mis õnnestus nii hästi, et sügisel hakkab trupp seda Londonis West Endis mängima,» ütles vanemuislane. «Nii et ta on väga edukas lavastaja. Ma arvan, et koostöö temaga on väga põnev ja tulemusrikas.»

Proovid Tartus algavad 4. augustil, kuid ei kesta järjest 17. oktoobrini kõikide trupiliikmete juuresolekul.
Vahepeal tuleb Lumistel koos Kaunimate Aastate Vennaskonnaga käia USA lääneranniku eestlaste päevadel ning septembris peab lavastaja Londonis oma «Othellot» kohendama.

kas teate

Shakespeare Sadamateatris
•Vanemuine toob Sadamateatris vaatajate ette William Shakespeare´i tragöödia «Kuningas Richard Kolmas».
• Lavastab Barrie Rutter (Inglismaa).
• Näidendi tõlkija on Anu Lamp, kunstnik Lilja Luh-se-Blumenfeld, muusikaline kujundaja Conrad Nelson (Inglismaa), valguskunstnik Andres Sarv.
• Osatäitjad: Jüri Lumiste, Marika Barabanštšikova, Merle Jääger, Kais Adlas, Maria Soomets, Riho Kütsar, Ao Peep, Aivar Tommingas, Margus Jaanovits, Hannes Kaljujärv, Raivo Adlas, Toomas Täht (Saksamaa) jt.
• Esietendus on 17. oktoobril. 
 

09.07.2009