Loe

Ingo Normet toob lavale Mati Undi näidendi „Huntluts“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise teatri suures majas esietendub laupäeval, 20. veebruaril „Huntluts“, Mati Undi näidend Oskar Lutsu teemadel, mille lavastab Ingo Normet.

„Huntluts” on 1999. aastal ilmunud kogumik, mis sisaldab Mati Undi kolme Lutsu-teemalist teatriteksti. Neist mahukaim on „Täna õhta kell kuus viskame Lutsu”, milles tulevad lavale Lutsu tuntud tegelased „Kevadest”, „Suvest”, „Sügisest” ja ka Luts ise. See näidend ongi uuslavastuse aluseks.

„Nautisime proovides Lutsu keelt ja huumorit, Undi meisterlikkust erinevate kihtide leidmisel ja liitmisel, mis muudab tema näidendi – nagu ka ta parimad romaanid ja lavastused – kihiliste napoleonikookide sarnaseks,“ rääkis lavastaja Normet. „Väga maitsvateks, üllatavateks, mitte ülearu magusateks. Ja need peidavad eneses inimese olemise saladust.“

„Huntlutsu“ kunstnik on Liina Unt ja valguskunstnik Andres Sarv. Mängivad Robert Annus, Hannes Kaljujärv, Aivar Tommingas, Jüri Lumiste, Tanel Jonas, Riho Kütsar, Janek Joost, Markus Luik, Raivo Adlas, Margus Jaanovits, Marika Barabanštšikova, Ragne Pekarev, Eva Püssa, Maarja Mitt ja Virve Meerits.

„Unt oli 9-aastane poiss, kui Luts suri. Neid ühendab see, et mõlemad olid pärit Vooremaalt, kus taevas on suur ja lai, ning see, et mõlemad on kõnekeelse kirjanduse meistrid,“ ütles Normet.

„Nende tegelased on luust ja lihast inimesed. Kiire ja Tootsi aastakümnetepikkune võitlus ja võistlus küll maa, küll naise, küll tõe ja õiguse eest, tunneb eesti kirjanduses vaid ühte vastet – Andrese ja Pearu maadejagamist.“

Mati Unt on kirjutanud oma saatesõnas näitlejatele: „Tammsaare ja Luts pole mitte ilmaasjata meie tähtsaimad kirjanikud. Miskit väga salajast peitub neis.” „Ja Undis ka,“ lisas Normet.

12.02.2010