Loe

Imearst tuleb Tammistu küün-kontserdisaali

Mari Hiiemäe, Äripäev

Mari Hiiemäe, Äripäev

Täna teeb imearst Frank koos oma naisest Grace’ist ja mänedžerist Teddyst koosneva kaaskonnaga Tammistu küün-kontserdisaali esimese visiidi.

Teisiti öeldes esietendub Vanemuise suveetendusena Iiri kaasaegse kirjandusklassiku Brian Frieli näidend “Imearst”. Lavastajaks on Priit Pedajas.

“Imearst” on tõsine kaasamõtlemistükk, mis tänu suhteliselt väiksele, 240 pealtvaatajat mahutavale esitamiskohale mõjub eriliselt kammerliku ja intiimsena.

Komöödia pole see kindlasti mitte ning mingit nalja, nagu ehk suvelavastuselt oodata võiks, “Imearstis” ei tehta. Pigem on “Imearst” üks mitmetahuline mõtisklus.

Loo sisu areneb kolme tegelase monoloogide kaudu. Kordamööda on laval nii imearst Frank, tema naine kui ka mänedžer ning igaüks neist jutustab sama loo, kuid hoopis erineva pilgu läbi. Laval avanevad kolm vaatenurka, mille põhjal loob pealtvaataja neljanda – isikliku.

“Imearsti” peategelast Franki on õnnistatud ravitsejavõimega, kuid see võime ei ilmuta end paraku mitte iga päev. Frank elab ebaõnnestumisi läbi tõsiste pettumustena ning niisamuti nagu tema poole pöördunud abivajajad, vajab ka tema ise abi. Samuti ei jäta imearsti hingelised läbielamised puutumata tema lähedasi.

Etendus on üsna staatilise kulgemisega. Tegevust ei ole “Imearstis” kuigi palju, pigem põhineb saadav efekt näitlejate osavusel roll välja mängida, nende näomiimikal ning loomulikult ettekantaval tekstil. Tantsu, tralli ja aktiivset publiku lõbustamist tuleb otsida pigem mõnest teisest etendusest.

“Imearst” on lavastatud topeltkoosseisule. Lavastusse kaasatud näitlejaid on kokku kuus, ühes etenduses mängib kolm osalist. Esietenduses löövad kaasa Peeter Volkonski, Hannes Kaljujärv ja Külliki Saldre. Teise koosseisu moodustavad Riho Kütsar, Aivar Tommingas ning Merle Jääger.

Juba 1584. aastal esmamainitud Tammistu mõisa küün-kontserdisaal avati ürituste korraldamise paigana mullu augustis.

esietendus
“Imearst”
Autor Brian Friel
Lavastaja Priit Pedajas (Eesti Draamateater)
Kunstnik Riina Degtjarenko (Eesti Draamateater)
Osatäitjad: Külliki Saldre või Merle Jääger, Hannes Kaljujärv või Aivar Tommingas, Riho Kütsar või Peeter Volkonski
Etendused Tartumaal Tammistu küün-kontserdisaalis 12., 16., 17., 18., 19., 20., 21., 25., 26., 27., 28. juunil kell 20
Piletid 225/180 kr
www.vanemuine.ee

12.06.2009