Loe

Iiri loom näitab end Tartu vihmas

Ülle Hallik, Äripäev

Ülle Hallik, Äripäev

Tartu Sadamateatris esietendub homme iiri näitekirjaniku Billy Roche’i lopsaka huumoriga tembitud nukker poeetiline suhtedraama “Vaene loom vihma käes”.

Äraminekutest ja mahajäämistest kõneleva tüki lavastab Londonis elav ja töötav eestlanna Liisa Smith. Seitse aastat tagasi inglise teatrimaailma sukeldunud noorele lavastajale on see debüüt kodumaises teatris.

“Usun, et praeguses äraminekutest ja mahajäämistest kirjus ühiskonnas on selle loo rääkimiseks õige aeg,” leiab lavastaja. Olles ka ise üks äraminejatest, on teema talle seda südamelähedasem. Samas on näidendis palju inimlikku soojust ja hoolivust, mis iiri näidenditele igiomane ja eesti publikult alati sooja vastuvõtu saanud.

Iiri näitekirjaniku Billy Roche’i näidend viib vaataja 1970. aastate lõpu Iirimaa väikelinnas Wexfordis asuvasse kihlveokontorisse. Seal veedavad oma päevi kihlveokontori omanik Steven koos oma tütre Eileeniga, viimase salaaustaja Georgie, kohalik mees Joe ning kihlveokontoris koristajana töötav Molly.

Omavahelisi suhteid pingestab kümne aasta tagune juhtum, kui Molly suur armastus Danger Doyle ta maha jättis ja Steveni naise, Eileeni emaga, Londonisse põgenes. Siis aga jõuavad kihlveokontorisse kuulujutud, et Danger Doyle on linna tagasi tulnud.

Liisa Smithi sõnul ei ole see lavastus kindlasti adresseeritud üksnes neile, kes äramineja või mahajääja rollis.

Mõnusa teatriõhtu osaliseks peaks saama igaüks, kes ihkab teatrist midagi enamat kui pelk meelelahutus. Samas on omajagu lopsakat iiri huumorit selleski tükis. “Pealegi on laval nii suurepärane näitlejate koosseis,” ei ole lavastaja kiidusõnadega kitsi.

Näidendi pealkirja ei soostunud Liisa Smith lahti mõtestama, kuna see ütleks välja midagi, mis võiks vaatajale endale teatris avastada jääda. Ja teada saab seda alles näitemängu lõpuminuteil.

Lugu sellest, kuidas Inglismaal töötav lavastaja Vanemuisesse tööle sattus, algas sellest, kui Tartu teatri draamajuht Sven Karja umbes kaks aastat tagasi Londonis käis. Ühes Eesti lehes oli varem ilmunud põgus uudis selle kohta, et Londonis elab ja töötab keegi eesti neiu. “Nii hakkas Sven Karja tema vastu huvi tundma, saatis e-kirja ja nad kohtusidki Londonis Barbicani keskuse puhvetis,” räägib Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema, et sealt areneski edasi ettepanek tulla Vanemuisesse midagi lavastama. Iiri tüki “Vaene loom vihma käes” pakkus lavastaja juba ise välja.

Liisa Smith on sündinud Tallinnas, lõpetanud East Anglia Ülikooli näitekunstikateedri ja Suurbritannia Kuningliku Teatriakadeemia magistrikursuse lavastaja erialal (cum laude).

Tema Londoni lavastuste hulka kuuluvad Jaan Tätte “Ristumine peateega” (2006), “Raftery mäel” (“On Rafterys Hill”, 2007) ja “Lindude varjupaik” (“The Bird Sanctuary”, 2008).

“Vaene loom vihma käes” on Smithi kolmas iiriteemaline lavastus, kuid esimene töö Eestis.

Osades Ragne Pekarev, Merle Jääger, Hannes Kaljujärv, Jüri Lumiste, Riho Kütsar, Martin Kõiv.

ESIetendus
“Vaene loom vihma käes”
Sadamateatris
Esietendus 15.11
Järgmised etendused 22. ja 28.11
Pilet 150 kr 

14.11.2008