Loe

Igavas õpetajas peitub kuule kippuv kuningas

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Veider, et õpetajad ei suuda lõpetada viienda klassi õpilaste mässu. Kummaline, et õpetajad hakkavad seepeale kuningat ja õukonda mängima. Neid ja muid imelikke asju leidub Vanemuise uues lastelavastuses.

«Kuidas kuningas kuu peale kippus» peaks kõige paremini sobima 12-aastastele poistele, sest just nii vana on peategelane Kaspar (Martin Kõiv).

Kuid nagu Vanemuise veebileht kirjutab, on oodatud ka nooremad ja vanemad koolilapsed, poisid ja tüdrukud. Ning isegi isad ja emad, sest ka nemad olid kunagi lapsed.

Ja pealegi ei ole ükski täiskasvanu nii täis kasvanud, et see laps temas ära haihtub. «Ei haihtu loomulikult, täiskasvanud lihtsalt varjavad seda last enda sees,» kirjutab Vanemuise veeb. «Selles loos otsustavad täiskasvanud loobuda varjamisest ning ollagi lapsed ja minna muinasjutu sisse.»

Nii kihutabki igavavõitu ajalooõpetaja (Markus Luik), kelles peitub kuningas, imetaburetiga kosmosesse ning matemaatikaõpetaja (Janek Joost), kes avastab endas kuninga onu, sõidab kahurikuulil.

Muide, Janek Joost oli viimati Vanemuises vanemuislasena vaatajate ees neli aastat tagasi detsembris lavastuses «Tuletikke laenamas» ja läks siis neljaks kuuks vahetusüliõpilasena Londonisse õppima. Seejärel on ta pidanud tänini vabakutselise näitleja ametit.

Pärsia muinasjutust «Kuidas kuningas kuu peale kippus» ja Joachim Knauthi samanimelisest näidendist inspireeritud loo on kirjutanud Stris­danddolia Vai.

Nii kihutabki igavavõitu ajalooõpetaja, kelles peitub kuningas, imetaburetiga kosmosesse.

Seesama pseudonüümi taha varjuja ja «Kuidas kuninga…» lavastaja Uku Uusberg on varemgi nagu üks mees üksmeelselt teatris tegutsenud (näiteks «Mrožeki «Pidu»» Võru Linnateatris tänavu suvel).

Oma seitsmendas lavastuses äratab Uusberg uuele elule aastal 1976 esietendunud samanimelise telelavastuse. Kuid see, mida nüüd lavalt saab vaadata, erineb sellest, mis oli vaadata teleriekraanil, lavastaja sõnul ikka päris kapitaalselt, mäng käib uuel tasandil.

Lavastuses kõlavad nii nagu ka teles Peeter Volkonski viisistatud laulud Dagmar Normeti sõnadele, ainult et Volkonski on printsess Minni (ka võõrkeeleõpetaja, Maarja Mitt) laulu ja koori vahenumbreid juurde kirjutanud.

Muusika on sättinud ansambli Estraadiraadio kitarrist Karl Laanekask. Seesama bänd on laval saatmas peategelasi ja Miina Härma gümnaasiumi segakoori lauljaid.

Lisaks nimetatud näitlejatele mängivad vanemuislased Ao Peep ja Tanel Jonas ning vabakutselised näitlejad Maarius Pärn ja Karol Kuntsel.

Lugu muusikaga
• Laupäeval kell 18 esietendub Vanemuise suures majas muusikaline lugu lastele «Kuidas kuningas kuu peale kippus».
• Lavastaja Uku Uusberg (pildil) on Eesti Draamateatri näitleja,
lõpetanud lavakunstikooli 2008.
• Kunstnik Jaanus Laagriküll, koreograaf Janek Savo­lainen, valguskujundaja Siim Allas.

27.11.2009