Loe

Eri Klasi meistrikursused toimusid Tartus Vanemuises kaheksandat korda

Priit Kuusk, muusikaajakirjanik

Priit Kuusk, muusikaajakirjanik

 

Eri Klasi meistrikursused noortele dirigentidele toimusid nüüd juba kaheksandat korda ning algasid Vanemuises 21. augustil. See tänuväärne üritus tehakse teoks alati Saksa Muusikanõukogu dirigentide foorumi (Dirigentenforum des Deutschen Musikrates) toetusel, kellega on ühel või teisel kombel seotud olnud ka varem mitmed Eesti võimekad noored dirigendid.

Saksa dirigentide foorum toetab noori stipendiumide ja preemiate ning praktiliste esinemisvõimalustega, korraldab konkursse, jälgib esiletoodud noorte edasist muusikuteed jpm. Kuigi mõeldud eeskätt noorte dirigenditegevuse (ka kooridirigentide) toetamiseks Saksamaal, ulatuvad Muusikanõukogu foorumi haarded ja toetus mitmele maale ka väljaspool, kui leitakse vastavaid mentoreid kohapeal noorte dirigentide väljaõpetamiseks meistrikursustel ja teistel muusikaüritustel. Foorumi kodulehel võib näha ka fotosid meistrikursuselt koos Eri Klasiga Tartus ning meie noort dirigenti Kristiina Poskat kursandina ühel teisel meistrikursusel.

Dirigentide foorumi töö ühe viimase näitena võib tuua äsjase noorte dirigentide rahvusvahelise konkursi, mida korraldavad Bambergi Sümfoonikud Gustav Mahleri nimelisena. Žürii eesotsas oli orkestri peadirigent, nimekas Jonathan Nott (žürii liikmete hulgas oli ka Saksa Muusikanõukogu tegelasi), konkursi võitjaks tuli 24-aastane Lahav Shani Iisraelist, II preemiaga hinnati võrdväärselt Tung-Chieh Chuang’i Taiwanilt ja David Danzmayr’i Austriast. Praegu näiteks toimub Stuttgartis kooridirigentidele (23.- 30. augustil) rahvusvaheline Bachi Akadeemia, mille kunstilisteks juhtideks on seekord saksa professor Hans-Christoph Rademann ja tuntud läti koorijuht ja dirigent Kaspars Putniņš. Foorum annab välja ka auhinda Deutscher Dirigentenpreis, mille varem on võitnud Mihkel Kütson ja mille tänavu võitis finaalkonkursil 15 tuhande eurose preemiaga Berliini Koomilises Ooperis töötav Kristiina Poska.

Eri Klasi meistrikursuste jooksul läbivõetud teosed tulid ettekandele kursuse lõppkontserdil Tartu Jaani kirikus 24. augusti õhtul. Vanemuise Sümfooniaorkester oli laval, õhtu juht oli Eri Klas ise, kes tutvustas oma uusi õpilasi ja tulevasi noori kolleege. Ettekandele tulid kaks Edvard Griegi süiti „Peer Gynt“, nr 1 op. 46 ja nr 2 op. 55 ning Antonín Dvořáki Sümfoonia nr 8 G-duur op. 88. Vanemuise orkestri ette tulid pulti andekad noordirigendid, Sri Lanka päritolu ning Saksamaal sündinud, õppinud ja praegu Koblenzis ametis Leslie Suganandarajah, Sergei Simakov Venemaalt, Grazis ja Leipzigis õppinud Giedrė Šlekytė Leedust ning meie noored muusikud, end samuti juba mitmel puhul edukalt näidanud Siim Aimla ja Martin Sildos.

30.08.2013