Loe

Eesti meeste laulud ja välismaa meeste

Andres Keil, Eesti Päevaleht

 Andres Keil, Eesti Päevaleht

“Eesti meeste laulud”: Tõnu Kaljuste, Erki Laur ja “Emm”Tallinnas ja Tartus astuvad lavale mehed. Järgmisel nädalal alustab Tartus “Sugar” ja Tallinnas “Eesti meeste laulud”. Mis neid etendusi eristab, mis ühendab?

On teater. On mehed. On laulud. On lavastaja. On hulk päevi esietenduseni. On reklaam. On esietenduse kuupäev. On piletimüük. On saal, ei, mängupaik. On muusika. On muusikud. Kõik oleks justkui sama. Või vähemasti samamoodi. Kas on?

Ma ei väsi hämmastumast, olgugi paksunahaline ja nii mõndagi näinud. Ma ei väsi hämmastumast, kui palju erinevaid asju mahub sõna “teater” sisse. Või kitsendame, kui palju erinevaid asju mahub sõna “muusikateater” sisse.

Siinsamas on “koht päikese all” ehk Statoil, selle taga linnahalli trepid. Me pöördume suure korstna juurest vasakule. Raudväravatest sisse. Liibakast uksest mingit koridori mööda suuremasse ruumi, kus on kollane MoskvitsŠ ja korviga “Emm”. Taavi Eelmaa, näitleja, teeb suitsu, Erki Laur, näitleja, viipab niisama. Tagantpoolt, suuremast saalist, kostab müdinat. Kaljustel on miski vatimarli moodi mask ees. Selja tagant tuleb Enar Tarmo, kaskadöör ja iga asja peale meistrimees: “Aa, sina, ciao! Ma vaatasin selja tagant, et mingi ameerika turist, fotokas kaelas.”

Meist vasakul on praegu miskipärast mittepurskav “Toru-Jüri”, siis on Schlagbaum (“Tõkkepuu ette mitte parkida!”) ja uks seal, kus vanasti oli sein. Valvelauas tuleb oma nimi raamatusse kanda ja allkirjaga kinnitada. Siis saab punase kaardi. Sellel on Vanemuise logo ja sõna “külaline”. Siis kaardiga piiksti!, suitsuruumist läbi ja saali.

Pressiesindaja Tambet Kaugema ütleb: “Ma toon kavalehe failid ka.” Ja siis räntsti, sinisesse plüüstooli.

On plekkvaadid. Bensiinitünnid. Suured ja sinised. Mitte sellised häältesse timmitud vaadid, mida pulgakestega tipsutatakse ja siis bensiinivaadiorkestriks nimetatakse. On naturaalsed. Vaadid saavad matsu paraja nuiaga. “Emmi” signaal on puhas la.

Tõnu Kaljuste, dirigent, ütleb: “Erki, anna puhas la.”

“Emmi” signaal vaikib. Signaal töötab siis, kui tuli põleb! Tuli põleb, kuid signaal ei tööta.

“Erki, anna puhas la.”

Erki: “Laaaaaaaaaaaaa. Mul pole aimugi, mis noot see oli…”

On kaunid keeled ja pasunad ning Tarmo Leinatamm, dirigent. Kaunilt kõverdatud sõrmed, pirtsakalt püstine väike ats, hõbedane taktikepikene. Üks jaa… Oota, lavastaja istub enne saali. Aga Mare Tommingas veel ei tule üle lavanurga, tuleb Janek Savolainen, koreograaf.

Leinatamm: “Äh, see on Savolainen. Savolainen pole mingi lavastaja.”

Savolainen: “Nojah, kõigil meil ei läinud Eurovisionil s…sti.”

Leinatamm: “…”

On mehed. Meestel on tunked. Paistab, et need on õlised. Need on vanadest politseimundritest tehtud, Reet tegi. Aafrika päritolu poiss õpetab tammuvat tantsu. Mehed tatsuvad. Liikumine on ülevalt alla, ülevalt alla, maasse! Puff-puff-puff-puff ja nii edasi. Annan õuna – võtan õuna, annan õuna – võtan õuna, jään üles! Jään üles! Jään üles! Nagu õpetab Laine Mägi, näitleja ja näitlejate tantsupedagoog.

On mehed. Andero Ermel, näitleja, ja Veikko Täär, näitleja. (Soome nimedega mehed). Litrite ja seljadekolteega kleidis, roosas pesus, ujumistrikoos. Oih ja uih, uih ja oih. Uih! Kõrged kontsad ja hõbedased kiiged. Ja hõbedane kiik tõuseb, lillakas roosa mees peal.

“John, mis see rauast asi on, mida nad ehitavad?”

John, lihtsalt John, tehnik: “Ei ütle.”

“Ütle ikka!”

John: “Näed, need veiniriiulid on minu tehtud. Ise kleepisin kõik need pudelid ükshaaval.”

“John, mis see rauast asi on?”

John: “Tõhus Tormis.”

Ja Mart Kolditsal, siin näitlejal, muidu ka lavastajal, on kolvid ja ta teeb tossu.

Mart: “Kas sa tead, mis asi on haa-kaks-oo-kaks?”

“Ma ei tea, mingi noor hape äkki. Haa-kaks-ess-oo-neli on igal juhul väävelhape.”

Mart: “No nuusuta!”

“Vastik on.”

Mart: “Pole hullu. Kahekordsed kindad peavad käes olema. Ma eile kõrvetasin näpud ära. See on vist nii, et see pealmine nahakiht sureb kohe täitsa ära.”

“Kuule, aga äkki on vesinikülihapend?”

Mart: “Äkki on.”

Mare: “Ja nüüd, kes meil võõrad saalis on, siit edasi tuleb film ja multifilm.”

Mida meil veel ei ole. Vaheaeg. Pool tundi.

Esietendused

“Eesti meeste laulud”
•• 7. juunil esietendub Kultuurikatlas Tormise-Jalaka-Kaljuste “Eesti meeste laulud”, viimane osa Tormise tsüklist. Peaosades on Juhan Ulfsak, Erki Laur, Taavi Eelmaa ja Mart Koldits.

“Sugar”
•• 5. juunil esietendub Vanemuises “Sugar”. Peaosades on Gerli Padar, Andero Ermel ja Veikko Täär. Etendused on ingliskeelsete subtiitritega. 

01.06.2008