Loe

Eesti apokalüptiline kunst esil Londonis

Postimees

Reedel Londonis avatud fotograaf Peeter Lauritsa ja lavastaja Ain Mäeotsa ühisnäitus «Mullatoidu restoran» («Dining with worms: The revenge of nature») tõi juba avaõhtul kokku sadu huvilisi ning eestlased pälvisid juba ka tipp-pressi tähelepanu.
«Mullatoidu restoran» on fotonäitus stseenidest, mis lavastati mullu suvel Võru- ja Setumaal, ning neil kujutatakse maailma lõppu pärast looduse ülestõusmist inimtsivilisatsiooni vastu.
Ekspositsioonipaik – The Ragged School Gallery – asub Thamesi lõunakaldal, mõne minuti kaugusel Briti uuest kaasaegse kunsti muuseumist Tate Modernist, vahetus läheduses on näiteks ka maailmakuulus Shakespeare’i teater Globe.
Galerii omanikud ja kuraatorid on nimekas fotograaf Zanna Shepherd, kes töötanud aastaid Vogue’i fotograafina, ning disainer Adam Shepherd.

Omaette maailm

Mäeotsa sõnul pole kunstnikepaari eesmärk tuua galeriisse võimalikult palju inimesi, vaid eeskätt valitud publikut ehk siis Londoni kunstiringkondi. Reede õhtuks oli kutse saanud 1200 inimest, nende seas terve rida maailmanimega staare.
Avamisel osales Mäeotsa kinnitusel sadu kutsutuid, teiste seas mitme maineka kunstiväljaande ja galerii esindajad – see annab alust loota tagasisidet ka kohalikust meediast. «Ka kuraatorid olid esimeste reaktsioonidega rahul,» ütles Mäeots.
Eile andsid Laurits ja Mäeots Londonis intervjuu Sunday Timesile, mis Mäeotsa sõnul oli ses suhtes tähelepanuväärne, et nimetatud väljaanne tavaliselt Londoni-debütantidele sõna ei anna. Intervjuu peaks ilmuma järgmisel pühapäeval.
«Meediafoon on muidugi ka oluline, aga sündmust antakse siin edasi siiski peamiselt läbi isiklike sidemete.»
Näitus paikneb Dickensi-ajastust pärit hoones läbi mitme korruse, kasutades ka treppe; avamisõhtul valgustasid ruume küünlad. Väljapanekut saadavad Andres Lõo muusika ning Riho Undi ja Andres Rõhu videod.
«Soovime ehitada üles maailma, kuhu külastaja siseneb, läbib mingi teekonna. Kuraatorid on näitust valmis seades näidanud, et nad on absoluutsed perfektsionistid – iga pisiasjaga on väga palju heas mõttes madistamist,» rääkis Ain Mäeots.
Näituse pressiteates iseloomustatakse Eestit kui riiki, «kus viimasel ajal on tekkinud hulgaliselt inimesi, kellel on romantiline igatsus lihtsama elu järele». «Lauritsa ja Mäeotsa seerial nähakse moraalset, poliitilist ja äärmiselt ökoloogilist sõnumit,» vahendas kunstikriitik Eero Epner.
Mäeotsa kinnitusel on juba olnud ka inimesi, kes on avaldanud soovi üht või teist pilti osta. Samas ei soovinud ta piltide müügiga seonduvat lähemalt kommenteerida ega üle tähtsustada.
«Tuleb aru anda, et need fotod ei ole mingid glamuurpildid elutuppa – ent kui midagi müüa õnnestub, saaksime osa kuludest tasa, rikkaks kindlasti mitte,» sõnas Mäeots.

Veebruaris Vaalas

26. veebruaril avatakse «Mullatoidu restoran» Tallinnas Vaal-galeriis. Märtsis on väljapanek kutsutud Moskvasse osalema rahvusvahelisel näitusel «Ökoloogia ja maailm». Kevade ja suve jooksul reisib näitus ka läbi Eesti, olles üleval Pärnu Uue Kunsti Muuseumis ning Tartu Kunstnike Majas. Sügisel toimub Berliinis Giedre Bartleti galeriis Peeter Lauritsa isikunäitus «Mullatoidu restoraniga».
«Mullatoidu restorani» töid eksponeeriti novembris Helsingi ülikooli botaanikaaias, kus puhkes ka väike kunstiskandaal – neli fotot tsenseeri välja.
Väljapanek leidis laialdast vastukaja nii erinevate telekanalite uudistes kui kirjutavas ajakirjanduses. Eero Epneri andmeil peaks peagi ilmuma pikem käsitlus ajakirjas Taide.

16.02.2004