Loe

Dirigendid mängivad orkestri närvidel

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Kui Eri Klas astus eile Jaani kirikus Vanemuise orkestrantide ette, et sisse juhatada meistrikursuste kolmas proovipäev, kuulsid muusikud temalt hea uudise: mõni kursuslane on tõusnud väga kõrgele.

Esimesest meistrikursusest Vanemuises suvel 2006 osa võtnud nelja noore dirigendi hulgas olid Shi-Yeon Sung ja Patrick Lange.

Maestro Eri Klasil oli uhke teatada, et Sungist on saanud maailma viie parima hulka kuuluva Bostoni Sümfooniaorkestri dirigent ning et Lange sai pärast kursusi kuulsa dirigendi Claudio Abbado assistendiks.

Muusikud võtsid maestro Klasi säärase sissejuhatuse vastu rõõmsate nägude ja poognate noodipultidel klõbistamisega.

 

Neli kursuslast

 

Seejärel hakkas Kaiserlau­­terni Pfalztheateri esimene kapellmeister Andreas Hotz orkestrantide ees kahe eelneva päeva tööd üle lihvima. Tulemust saab kuulata kursuste lõppkontserdil täna Tartus Jaani kirikus.

Peagi jõudis järg tema kolme kaaskursuslase kätte. Kristiina Poska õpib dirigeerimist Berliinis ja on Humboldti ülikooli sümfooniaorkestri Ca­­pella Academica peadirigent. Mehhiko päritolu Clau­­dio Ordaz on Eesti muusikaakadeemia doktorant ja Jaan Ots sealsamas tudeng.

«Dirigendi instrumendiks on muusikud, kelle närvide peal nad mängivad,» ütles Eri Klas Tartu Postimehele muigamisi. «Dirigent kutsub neis esile rõõmu või mitte, aga rõõm peab olema kohal, sest kibestunud dirigenti ei taha ükski orkestrant näha.»

 

Kõige tähtsam

 

Kõige noorem, vaid 21-aastane kursuslane Jaan Ots on seni dirigeerinud puhkpilliorkestreid. Sümfooniaorkestri ja publiku vahel on ta täna esimest korda.

Kõige tähtsamaks nimetas Jaan Ots dirigendi tegevuses teatud impulsside andmist alguses ja tõi näiteks rongi liikuma panemise.

«Head dirigendid suudavad panna orkestri liikuma nii, et orkester avaneb ise, rong hakkab ise veerema,» ütles ta. «See on lühidalt võibolla kõige olulisem, mis ma siit kursustelt olen saanud.»

Muusikaga mitmel pool maailmas hõivatud Eri Klas lihvib algajaid dirigente Tartus neljandat korda.

Selle taga on Vanemuise sümfooniaorkestri praeguse peadirigendi Mihkel Kütsoni ja tema eelkäija Hendrik Vestmanni tegevus. Nad on seotud Saksa muusikaorganisatsioonide Dirigentenforumi ja Deut­­sche Musikratiga, millega koostöös need kursused Vanemuises aset leiavadki.

 

Kontsert täna Jaani kirikus
• Eri Klasi meistrikursuste lõppkontsert algab täna kell 19 Tartu Jaani kirikus.
• Kavas on Nikolai Rimski-Korsakovi Hispaania capriccio, Johannes Brahmsi variatsioonid Joseph Haydni teemale ja Dmitri Šostakovitši sümfoonia nr 5.
• Vanemuise sümfooniaorkestrit dirigeerivad Kristiina Poska, Andreas Hotz, Claudio Ordaz ja Jaan Ots.

04.09.2009