Loe

Ballett teleris märgib muusikateatri algust

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Täna mängivad ja tantsivad vanemuislased balletti «Peer Gynt» nii, et sellest ja ühtaegu Eesti muusikateatri aastapäeva tähistamisest saavad osa kõik ETV vaatajad.

Oktoobris 2006 tõid Vanemuise balletijuht Mare Tommingas ja tollane muusikajuht Toomas Vavilov vaatajate ette Henrik Ibseni värssdraama «Peer Gynt» ainelise balleti, milles kõlab Edvard Griegi ja teiste heliloojate muusikat. Tänasel etendusel dirigeerib 65-liikmelist sümfooniaorkestrit Lauri Sirp.

Täna 125 aastat tagasi astus Vanemuise Seltsi majas Jaama tänavas kümnemehelise orkestri ette üks Vanemuise teatri alustalasid August Wiera, et juhatada tema enda lavastuses Carl Maria von Weberi ja Pius Alexander Wolffi muusikalist draamat «Preciosa». Seda loetakse Eesti muusikateatri alguseks.

Kriitika ajalehes

Esietenduse kriitika oli ülistav. «Täis vaimustust ja rõõmu oleme sellel õhtul muusikakoori, lauljate ja näitemängijate laulu ja mängu kuulanud, täis vaimustust ja rõõmu läksime koju, teades, et eestlaste seas ka segasel ajal hoolega tööd tehakse taevaliku muusikakunsti edendamiseks,» kirjutas Karl August Hermann Eesti Postimehes.

Kiitust on pälvinud ka «Peer Gynt», mille nimiosa esitab Vladimirs Latišonoks, Solveigi kehastab tantsides Hayley Jean Blackburn ja lauldes Karmen Puis. Kõige krooniks sai koreograaf-lavastaja Mare Tommingas oma lavastuse eest Eesti teatri aastaauhinna.

Lisaks tänasele etendusele tähistab rahvusliku muusikateatri aastapäeva Vanemuise suure maja fuajees näitus, mille on koostanud Heivi Pullerits ja kujundanud Silja Paris.

«Peer Gynti» etenduse vaheajal avatav väljapanek koosneb kümnest fotode ja tekstidega trükipinnast, millest kaheksal on materjale Vanemuise ja kahel Estonia muusikalavastuste kohta.

Et 125 aasta jooksul on Vanemuise ja Estonia laval olnud sadu ooperi-, opereti-, muusikali- ja balletilavastusi, siis seisid näitusetegijad vastamisi küsimusega, mida eksponeerida. «Et on Eesti Vabariigi juubeli aasta, otsustasime pühenduda eesti heliloojate lavastuste esitlemisele,» märkis Pullerits.

Näitus algab esimesest muusikaetendusest. Muu hulgas saab vaadata, kuidas nägi välja ajaloolises «Preciosas» nimiosa kehastanud Amalie Konsa. «See on ainuke pilt, mis on jäänud sellest etendusest,» ütles näituse koostaja.

Täna viimast korda

«Preciosat» esitasid ennemuistsed vanemuislased Heivi Pulleritsu andmetel järgemööda 20 aastat ja andsid selle aja jooksul 114 etendust.

Tänane «Peer Gynt» on selle lavastuse 15. ja ühtlasi viimane tulek vaatajate ette. Etendus algab kell 19 ning jõuab Eesti Rahvusringhäälingu vahendusel teleritesse paaritunnise nihkega, täpsemalt kell 21.35.

Vanemuise ballett on erilise tähelepanu all ka eeloleval pühapäeval ja esmaspäeval. Nimelt tähistab 27. aprillil Vanemuise suures majas ja 28. aprillil Jõhvi kontserdimajas rahvusvahelist tantsupäeva balle-tigala. Vanemuislaste kõrval esineb mitmeid maailmas kõrgelt hinnatud balletisoliste.

Vanemuises ja Eesti Televisioonis
• 24. aprillil 1883 esietendas Vanemuise Selts oma majas Tartus Jaama tänavas August Wiera dirigeerimisel ja tema enda lavastatuna Carl Maria von Weberi ja Pius Alexander Wolffi muusikalist draamat «Preciosa».
• Täna kell 19 algab Vanemuise suures majas Mare Tommingase lavastatud ballett «Peer Gynt», kus osalevad Vanemuise balletitrupp, ooperisolistid, ooperikoor ja sümfooniaorkester.
• Etenduse teleülekanne algab ETVs kell 21.35, piduliku teatriõhtu juhatab sisse Meelis Kompus, režissöör on Ruti Murusalu.

24.04.2008