Loe

Ballett „Onegin“ on taas Vanemuise mängukavas

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise endine esitantsija ja lavastaja Vassili Medvedjev tõi aastal 2007 teatri suure maja lavale balleti “Onegin”. Alates 27. jaanuarist on see imekaunis balletilavastus kaheaastase pausi järel taas Vanemuise mängukavas.

„Onegini“ libreto autor on Valeri Modestov (Venemaa), lavastaja-koreograaf Vassili Medvedjev (Venemaa), muusikajuht ja dirigent Andrei Anihhanov (Peterburi Mussorgski nim ooperi- ja balletiteater), dirigent Lauri Sirp, dekoratsioonikunstnik Boriss Kaminski (Moskva Suur teater) ja kostüümikunstnik Josef Jelinek (Tšehhi).

Lavale astuvad Hayley Jean Blackburn, Silas Stubbs, Anthony Maloney, Nashua Mironova, Ilja Mironov, Ruslan Stepanov ja Vanemuise balletitrupp.

Vassili Medvedjev on Vanemuise kauaaegsele balletipublikule ilmselt tuttav nimi – 1980. aastatel tõi ta Tartus välja mitmeid erinevaid lavastusi – „Benefiss”, „Tantsu sünd”, „Satanilla ehk Armastus ja põrgu”, „Pagoodide prints” jpt.

„Onegin” põhineb vene kirjandusklassiku Aleksandr Puškini samanimelisel värssromaanil. Õed Tatjana ja Olga ootavad Olga armastatut, Lenskit, ja tema sõpra Oneginit. Vaid 17-aastane Tatjana armub endast vanemasse Oneginisse ning esimese armastuse palavas kirepuhangus kirjutab talle kirja, milles avaldab oma tunded. Onegin aga lükkab neiu armastusavalduse õrnalt, kuid kindlameelselt tagasi. Ta pöörab oma tähelepanu hoopis Olgale, solvates sellega Lenski au. Järgneval duellil tapab Onegin Lenski ja kahetsedes oma pattu, tõmbub kõrvale seltskonnaelust. Aastaid hiljem tagasi pöördudes kohtab ta nüüdseks täiskasvanud, elegantset, abielus Tatjanat ja armub temasse ülepeakaela. Ta avaldab naisele kirglikult armastust, kuid on liiga hilja – viimane küll tunnistab oma jätkuvat armastust Onegini vastu, kuid jääb truuks oma laulatatud abikaasale.

Lavastus „Onegin“ on sellel hooajal mängukavas kuuel korral. Lavastust mängitakse Vanemuise suures majas, etenduste algusaeg kl 19. 
 

24.01.2012