Loe

Armastus jääb vaid unistuseks

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Pettuvad need, kes lähevad lavastust «Lood Viini metsadest» vaatama sooviga kuulata Straussi ilusaid meloodiaid. Nende asemel hargneb laval tänapäevase popmuusika saatel kole lugu.

Neiu Marianne (Maria Soomets) loobub isa väljavalitud edukast mehest. Ta soovib luua pere omaealisega, kellega ta arvab kogevat suurt armastust.

Kuid noormees Alfred (Markus Luik) on hasartmängusõltlane. Ta on valmis raha eest loobuma oma noorest naisest ja sellega saadud lapsest.

Mariannel ei ole ühtki õpitud ametit. Majanduskriisi aegu ei leia ta muud tööd kui tantsimine ööklubis. Ta proovib ka prostitueerida. Unistatud armastuse asemel on ta sunnitud vastu võtma suhted isa varasema väljavalitud rahaka, kuid egoistliku mehega.

Väikest last hoiavad Alfredi ema ja vanaema. Viimane tekitab meelega tuuletõmbe, et laps haigestuks ja sureks.

Kole lugu

Vaatajate ees on kole lugu sellest, kuidas armastus jääb vaid unistuseks. Tekst tundub tänapäevane, kuigi Ödön von Horváth on selle kirja pannud kolmveerand sajandit tagasi.

Herta Elviste joonistab Vanaema nii kurjaks et tapab. Merle Jääger teeb samuti oma rolli hästi: Alfredi ema tema esituses jääb meelde kui naiivne, oma ema türanlusega leppinud naine.

Tubli näitlejatöö teevad ka Maria Soomets ja Markus Luik, Marika Barabanštšikova (sigaretimüüja Valerie) ja Raivo Adlas (lihunik Oskar), Riho Kütsar (kapten), Aivar Tom­­mingas (Marianne isa) jt.

Hingekriipiv lugu ja head näitlejad ei pannud aga vähemalt esietenduses lavastuse masinavärki tööle nii, et see oleks tekitanud tunde millegi erakordse nägemisest Vanemuises. Küllap on üheks põhjuseks Robert Annuse kui lavastaja vähene kogemus.

Venides, ilma särtsuta

Kohati käis esimene vaatus venides, ilma särata. Seda ei lisanud isegi popansambel.

Teine vaatus tõi vaatajate ette teisigi huviäratamise vahendeid. Mängu tuli elus kits, Elviste rokkiv basskitarrimäng, ekraanil oli katkend animafilmist, laval sõitis Žiguli… Seda kõike oli aga ehk liiga palju.

Vahest tulevad järgmised «Lood Viini metsadest» etendused välja paremini. Seesama lootus käib ühe kogemuse võrra rikkama noore lavastaja järgmiste lavastuste kohta.

«Lood Viini metsadest»
• 25. aprillil esietendus Vanemuise suures majas Ödön von Horváthi «Lood Viini metsadest» (1931), mille on tõlkinud Peeter Tulviste.
• Lavastaja ja muusikaline kujundaja Robert Annus.
• Kunstnik Nele Sooväli, kontsertmeister Ele Sonn, valguskunstnik Andres Sarv.
• Mängivad Maria Soomets, Markus Luik, Merle Jääger, Herta Elviste, Ott Sepp, Marika Barabanštšikova, Raivo Adlas, Riho Kütsar, Aivar Tommingas, Martin Kõiv, Kristel Leesmend, Tanel Jonas, Ele Sonn, Grete Reimand ja Riivo Kallasmaa või Robert Annus. 

29.04.2009