Loe

4. juulil esietendub Vanemuise suvelavastus „Kajakas“

Vanemuise Välksõnum

VANEMUISE
VÄLKSÕNUM

Vanemuise suvelavastus „Kajakas“ esietendub reedel (4.07) kell 20 Tartu Ülikooli ajaloolises kirikuhoones. Näidendi tõlkija on Paul-Eerik Rummo, lavastaja Tiit Palu, kunstnik Silver Vahtre, kostüümikunstnik Maarja Meeru ja muusikaline kujundaja Peeter Volkonski. Osades: Külliki Saldre, Maria Soomets, Karol Kuntsel, Riho Kütsar, Merle Jääger, Jüri Lumiste, Priit Strandberg, Raivo Adlas, Peeter Volkonski, Ragne Pekarev ja Ott Kilusk.

Anton Tšehhovi näidend „Kajakas“ on kirjutatud 1895. aastal ning kuulub maailma näitekirjanduse tippteoste hulka. Lavastaja Tiit Palu sõnul on Vanemuises hea trupp, kelle võimeid ja arengut silmas pidades teos plaani võeti. Lavastaja rõhuasetus on psühholoogilisel teatril, mille tajumist avardab eriline ruum.

Vanemuise mängukavas on Tšehhovi “Kajakas” teist korda. Kui näidend 1959. aastal esmakordselt teatri repertuaari jõudis, oli ühtlasi tegemist ka “Kajaka” esmalavastusega Eestis. Tookord lavastas näidendi Epp Kaidu, mängisid Heli Viisimaa, Einari Koppel, Ants Lauter, Ellen Kaarma, Herta Elviste, Kaarel Ird, Helend Peep jt.

Ka Vanemuise 2014. aasta „Kajaka“ lavastuse keskseteks teemadeks on kunsti ja armastuse küsimused. „Inimestel on soovid ja unistused, aga nende täitmisest ei tule kunagi midagi välja. Mis võiks olla naljakam?!“ lisab Palu selle lavastuse saatesõnaks.

Mängupaigaks on Tartu Ülikooli vana kirik, kus Teise maailmasõja järel on olnud laoruumid, raamatukogu ning viimati golfilöökide talvine harjutusväljak. „Loodan, et meie lavastus sobitub hästi selle hoone esialgse väärikusega. Teatri ja publiku jaoks on tegemist huvitava ruumiseiklusega,“ ütles lavastaja.

Suvelavastust „Kajakas“ mängitakse TÜ ajaloolises kirikuhoones Jakobi 1 vaid kaheksal korral ajavahemikus 4. – 12. juuli. Etenduse algus on kell 20.

01.07.2014