Loe

Ott Sepp toob Vanemuises lavale komöödia „Kalendritüdrukud“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Sellel neljapäeval, 15. märtsil kl 19 esietendub Vanemuise suures majas komöödia „Kalendritüdrukud“. Lavastus põhineb stuudio Miramax mängufilmil, mille autorid on Juliette Towhid ja Tim Firth.

Filmina jõudis „Kalendritüdrukud“ vaatajate ette aastal 2003 ja näidendina veidi hiljem, aastal 2008. „Kalendritüdrukute“ maailmaesietendus toimus David Pugh Ltd Chichesteri Festivaliteatris 5. septembril 2008 ja viidi 4. aprillil 2009 üle Noël Cowardi teatrisse Londonis. „Kalendritüdrukute“ aluseks on tõestisündinud lugu.

Kaks keskealist Yorkshire’i naist, Chris ja Annie, otsustavad pärast Annie mehe Johni surma leukeemiasse hakata haigla toetuseks raha koguma. Naiste Instituut, kuhu nad kuuluvad, üllitab igal aastal kohalike loodusvaadete või arhitektuurimälestistega konservatiivse ning igava heategevuskalendri, mille läbimüük on pehmelt öeldes armetu ja toetada ei õnnestu sellest rahast paraku kedagi. Daamide peas tekib meeleheitlik idee läbimüügi suurendamiseks ise alasti kalendrilehtedele platseeruda. Väikelinna väärikatele prouadele pole selline modellikarjääri algus just kerge….

„Kalendritüdrukud“ on tõlkinud Anna-Magdaleena Kangro ja Ott Sepp. Lavastaja ja muusikaline kujundaja on Ott Sepp, kunstnik Nele Sooväli, videokujundaja Janek Savolainen, muusikaline konsultant Ele Sonn ja valguskujundaja Siim Allas.

Lavale astuvad Külliki Saldre, Merle Jääger, Ene Järvis, Liina Tennosaar, Terje Pennie, Kais Adlas, Marika Barabanštšikova, Veikko Täär, Raivo Adlas, Margus Jaanovits, Liisa Pulk, Mai Jägala ja Eda Hinno.

Päriselus nägi kalender ilmavalgust 12. aprillil 1999 ja esimene trükk müüdi ära nädalaga. Järgmine, 10 000 eksemplarine tiraaž, müüdi ära kolme nädalaga. 1999. aasta detsembrikuuks oli müüdud 88 000 kalendrit ning leukeemiauuringute fondi arvel seisis 550 000 dollarit.

Nii filmis kui ka paljudel filmi- ja teatriplakatitel on päevalilled. Miks? John kasvatas oma haiguse algusest peale päevalilli ning kinkis neid oma perele ja sõpradele lootuses, et ta tervis taastub, kuni need lilled õitsevad. Paraku ei läinud nii, aga päevalilled elavad edasi ning neist on saanud kalendritüdrukute rajatud leukeemiauuringute fondi sümbol. Osa näidendi autoritasudest läheb leukeemiauuringute rahastamiseks. 
 

12.03.2012