Tulleminek

  • Muusika
  • Sadamateatris
  • Kestus: 02:00
  • Järgmine etendus 22.04 - 16:00

Märt-Matis Lille ooper

27. märtsil 2018 jagati Eesti Teatriliidu aastaauhindu, muusikaauhinna said MÄRT-MATIS LILL, JAN KAUS, TAAGO TUBIN ja TAAVI KULL erinevate teatrivormide meisterliku ühendamise eest ooperis „Tulleminek“ .

Märt-Matis Lille ooper “Tulleminek” on üks 2017. aasta kõige ulatuslikumaid ja olulisemaid uudisteoseid heliloomingu vallas. Selle tunnistuseks on ka äsjaomistatud Eesti Vabariigi riiklik kultuuripreemia – üks kõrgemaid tunnustusi.

“Tullemineku” suureks õnnestumiseks on silmatorkavalt hea balanss lauldud ja lausutud sõna vahel, mis võimaldab toimivat kontrasti, lummavaid üleminekuid ning dramaatilisi rõhuasetusi.
Alvar Loog, Postimees

Peale nähtud “Tulleminekut” soovin avaldada kiitust ja tänu vaata et mõõtmatutes kogustes!
Fantastiline algupärane ooper. Kõik meeldis ja pakkus elamusi – muusika, libreto, lavastajatöö, osatäitmised, orkester.
Ilus, valus, mudane, poeetiline, veenev, mõtlemapanev, isikupärane, uudne.
Aitäh, autorid, teokstegijad, Vanemuine! See kogemus jääb kauaks meelde.
Piret Ehin, tartlane

“Sõda paneb inimlikkuse väga teravalt proovile ja sunnib tõdema, et inimkond õpib ajaloost vaid seda, et ta ajaloost midagi ei õpi. Selles mõttes käsitleme lavastuses üsnagi ajatuid universaale ja arhetüüpe. Ooperi põhiliseks inspiratsiooniallikaks olev Esimene maailmasõda oli revolutsiooniline, see põrmustas massihävitusrelvade kasutuselevõtuga igasugused nö väärika sõjapidamise reeglid. Tsiteerides ajaloolast Christopher Clarki:
„1914. aasta peategelased olid nagu uneskõndijad: ettevaatlikud, aga samas pimedad, kes nägid unenägusid, aga jäid pimedaks nende tegelike õuduste suhtes, mis nad maailmale kaela tõid.“ Selles metafooris on midagi väga tabavat ka praeguste arengute kohta maailmas.

Sõja paatos võib pakkuda ülevaid kangelastegusid ja õiglasi ootusi, aga varem või hiljem kattub see vere ja poriga, kangelaslikkusest saab julmus või kaotusvalu, suurest kollektiivsest õnnelubadustest iga üksiku inimese isiklik traagika. Vallutamist ootavate territooriumidega kaardil pole muljutud maastikke näha.

Märt-Matis Lill, Jan Kaus ja Taago Tubin
„Tulleminekus“ kasutatakse Trooja sõja kirjeldusi, eesti rahvalaule ja Esimeses maailmasõjas osalenud inimeste mälestusi.

Esietendus 22. aprillil 2017 Sadamateatris

Eesti keeles

NB! Lavastuses kasutatakse kohati strobovalgust, lavasuitsu (lavasuits on tervisele kahjutu) ning suitsetatakse.

LIBRETO

LIBRETO (inglise)

KAVALEHT

Artiklid

Libretist Jan Kaus
Muusikajuht ja dirigent Paul Mägi
Dirigent Taavi Kull
Lavastaja Taago Tubin (Ugala Teater)
Kunstnik Liisa Soolepp
Valguskunstnik Margus Vaigur (Endla Teater)
Elektroonika Tammo Sumera
Koreograaf Janek Savolainen

Osades Reigo Tamm (RO Estonia), Tamar Nugis, Rasmus Kull, Simo Breede, Jaan Willem Sibul, Märt Jakobson, Pirjo Jonas, Maria Listra, Sigrid Mutso, Annaliisa Pillak, Kadi Jürgens, Karmen Puis, Jaanus Tepomees, Karl Edgar Tammi, Kärt Tammjärv
Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester

Etendused

Tulleminek

  • Muusika
  • Sadamateatris
  • Kestus: 02:00
Palun valige etenduse kuupäev, millele soovite piletit osta!