Tulleminek

  • Muusika
  • Sadamateatris
  • Kestus: 02:00
  • Järgmine etendus: 11.10 - 19:00

Märt-Matis Lille ooper

«Tullemineku» suureks õnnestumiseks on silmatorkavalt hea balanss lauldud ja lausutud sõna vahel, mis võimaldab toimivat kontrasti, lummavaid üleminekuid ning dramaatilisi rõhuasetusi.
Alvar Loog, Postimees

“Sõda paneb inimlikkuse väga teravalt proovile ja sunnib tõdema, et inimkond õpib ajaloost vaid seda, et ta ajaloost midagi ei õpi. Selles mõttes käsitleme lavastuses üsnagi ajatuid universaale ja arhetüüpe. Ooperi põhiliseks inspiratsiooniallikaks olev Esimene maailmasõda oli revolutsiooniline, see põrmustas massihävitusrelvade kasutuselevõtuga igasugused nö väärika sõjapidamise reeglid. Tsiteerides ajaloolast Christopher Clarki:
„1914. aasta peategelased olid nagu uneskõndijad: ettevaatlikud, aga samas pimedad, kes nägid unenägusid, aga jäid pimedaks nende tegelike õuduste suhtes, mis nad maailmale kaela tõid.“ Selles metafooris on midagi väga tabavat ka praeguste arengute kohta maailmas.

Sõja paatos võib pakkuda ülevaid kangelastegusid ja õiglasi ootusi, aga varem või hiljem kattub see vere ja poriga, kangelaslikkusest saab julmus või kaotusvalu, suurest kollektiivsest õnnelubadustest iga üksiku inimese isiklik traagika. Vallutamist ootavate territooriumidega kaardil pole muljutud maastikke näha.

Märt-Matis Lill, Jan Kaus ja Taago Tubin
„Tulleminekus“ kasutatakse Trooja sõja kirjeldusi, eesti rahvalaule ja Esimeses maailmasõjas osalenud inimeste mälestusi.

Esietendus 22. aprillil 2017 Sadamateatris

Eesti keeles

NB! Lavastuses kasutatakse kohati strobovalgust, lavasuitsu (lavasuits on tervisele kahjutu) ning suitsetatakse.

KAVALEHT

Artiklid

Uus eesti ooper otsib sõjakogemuse tähendust (Postimees, 22.04.2017)

Arvustus. Sõja näod (Sirp, 21.04.2017)

Arvustus. Ooperivormis retk öö lõppu (Postimees, 25.04.2017)

“MI”: Uus Eesti ooper teeb kogetavaks sõjaõhina ja illusioonide purunemise (MI, 04.05.2017)

Arvustus. Kuidas tunda, et sõda on õige? (Sirp, 5.05.2017)

Tulleminek

  • Muusika
  • Sadamateatris
  • Kestus: 02:00
Please choose date for which to purchase tickets
Osta pilet