GO – mäng kahele

  • Ballett
  • Väikeses majas
  • Kestus: 01:45

Lavastaja Teet Kase sõnul on GO vaimukas, irooniline, mõtlik, pühitsev, kõiksust haarav ja olemise ilu puudutav mäng keha, heli ning rütmi- ja valgusfiguuride, ajatuse, lihtsuse, melanhoolia ning rõõmuga.

Lepo Sumera kontrastirohkele muusikale loodud balleti läbivaks jooneks on mängu eritahulisus. Sumera helipärandist hoolikalt valitud teosed raamistavad ja toetavad rütmide ning faktuuri vastandlikkusel põhinevat koosmängu tantsijatega. Erineva päritolu ja kultuurilise taustaga üheteistkümnele balletiartistile on loodud spetsiaalselt igaühe keha dünaamikat ja temperamenti arvestav koreograafia, mis kutsub vaataja teekonnale, kus toimub tantsuline meditatsioon. Iga etenduse teeb eripäraseks teatud piirini formeeruv tantsupilt.

GO on kaasaegne ballett, mis köidab publiku kõiki meeli ning kõnetab teemaga, mis igaühele äratuntav. Vaate- ja kuuldemängu maagia aluseks on sajandeid vana Hiinast pärit intellektuaalne lauamäng GO, mille reeglid on küll kiiresti omandatavad, kuid vilumuse saavutamiseks kulub terve elu.

GO on harmooniakunst. Mänguplatsil tuleb kahel partneril liigutada musti ja valgeid kive, piirata oma mõjuala. Suurt tähtsust omavad aga kividevahelised ühendused – need võivad olla kas jäigad ja vahetud või kaudsed ja hajusad. Tasakaalu ja seotuse lõhkumine mänguseisus sõltub vaid ühestainsast liigutusest. Nii, nagu inimestevahelistes mängudeski, on küsimus reguleerituses – kui kaugele võib mänguga minna, millal pakub see rõõmu ja millal muutub fataalseks?

Lavastuse karakterid ja nende suhted on osaliselt inspireeritud Nobeli kirjandusauhinna laureaadi, Jaapani kirjaniku Yasunari Kawabata, romaanidest “Go-mängu meister” ja “Lumine maa”. Kirjanik tutvustab inimsuhete komplektsust, isolatsiooni, üksindust ja Jaapani kunstile omapärast esteetikat, ilu ja kurbust.

Esietendus 25. oktoobril 2014 Vanemuise väikeses majas

KAVALEHT

 

Videos

Artiklid