Loe

Queeni-mäng väärib eurolaulupunkte

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Mare Tommingas avas Vanemuises Queeni lugude kontsertlavastusega aja uksed, näidates publikule päev enne eurolaulufinaali üllatavat sissevaadet inglaste legendaarse bändi olemusse.

Queeni nime all 1970. aastate alguses tähelendu alustanud bänd andis veel mullu sügisel isegi Riias kontserdi, kuigi ilma tooniandja Freddie Mercuryta.

Surnud staari häält ja liikumist ei püüa Vanemuise lavastus elustada, järele teha. Mercury ja kogu Queeni erinevaid külgi esitab mitu osalist. Ühena neist on laval Rolf Roosalu, keda eurolauluvõistlus oleks peaaegu Moskvasse saatnud.

10 punkti

Ja nõnda nagu laupäeval eurolaule, saab põhimõtteliselt hinnata ka reedel esietendunud kontsertlavastust. Niisiis: «Queen. The Doors of Time» … 10 punkti!

Queeni-mängule toob kõigepealt kaks punkti osaliselt leedu verd ameeriklane Tony Vincent, kelle kehastada on Mercury lüüriline ja traagiline külg. Malbet, aga suure ulatusega häält toetab kuulsusesära.

Punkti lisab Rolf Roosalu, kehastades Queeni ja Mercury kämpilikkust, röögatut glamuursust. Kandes kuldset kostüümi, musti sulgi ja platvorme, laulab Roosalu punasel diivanil, mida sõidutab šoti seelikutes ansambel Noorkuu.

Noorkuu neli laulumeest toovad punkti lavastusse oma üllatava liikumisvõime ja rokilikkusega. Ühe punkti annab ka Tanja Mihhailova. Tema hääle jõulisus ja liikumise energilisus kiirgas saali nii, et tekitas vaimustushüüatusi.

Ühtlasi tõi Mihhailova ilmumine lavale sugudevahelise pinge, mida suuremas osas lavastusest pärsib mees- ja naistantsijate ühesugune kostüüm. Kuid trippidega sukad meeste ja naiste jalas ning meestantsijate seelikud teise vaatuse algul mõjuvad queeniliku teatraalsusega.

Mitte üks, vaid lausa kaks punkti annab lavastusse bänd Tarmo Leinatamme juhatusel.

Freddie Mercury hääle sarnasust ei ole taga aetud. Lavastus oleks aga mõttetu, kui Queeni lugude mängimisel kõlaksid need nagu näiteks Suveniiri laulud. Ja kitarristid Riho Lilje ja Marek Talts liigutavad oma sõrmi imetlusväärse osavusega.

Pillimehi ja lauljaid toetab helirežii ja kogu võimendussüsteem – üks punkt juurde. Kõlavärvingud ja üksikhelid ei läinud esietendusel kaduma, kuigi kõik paiskus saali väga valjusti. Ja kaugemalegi – kõlarivirnad Tubina kuju kõrval Vanemuise maja ees läkitasid helipildi kogu kesklinnale.

Ühe punkti annavad ka valguskujundus ja videod. Eriti efektne on lava osaline altvalgustus.

Eriti meeldejäävad

Kolm punkti lavastusele tuleb Mare Tomminga arvelt. Ta on «Queeni» lavastaja-koreograaf, aga ka kostüümide ja lavakujunduse autor. Eriti meeldejäävad on baleriinide varvassaapad teise vaatuse esimeses loos ja hiigelpall tantsijaga.

Kui nüüd punktid kokku lugeda, on neid 12, aga … Mis arvustus see oleks, kui selles poleks kriimugi etteheidet. Kaks miinuspunkti saab «Queen» selle eest, et kumbki vaatus kestab vaid 35 minutit. Aga tegelikult hea ka, nii jääb küllastumatuse tunne. Vaataks ja kuulaks veel.

Queeni 15 laulu
• Ansambli Queen 15 laulust koosneva kahevaatuselise kontsertlavastuse peaesineja on Tony Vincent (USA), kes laulis aastal 2007 Vanemuise muusikalikontserdil «Memory».
• Lavastuse «Queen – The Doors of Time» lavastaja-koreograaf, lavakujunduse ja kostüümide autor on Mare Tommingas.
• Tony Vincenti kõrval laulavad Tanja Mihhailova, Rolf Roosalu ja ansambel Noorkuu, tantsib Vanemuise balletitrupp ning orkestriaugus mängib bänd Tarmo Leinatamme juhatusel.
• Esietendus oli 15. mail Vanemuise suures majas. 

18.05.2009