fbpx

Loe

Koolitund lavalaudadel võttis võhmale

Mari-Liis Pintson, Tartu Postimees
Kõrvaltvaatajale ei pruugi kikivarvul seismine, enese sirutamine ja mõned hüpped näida just erilist pingutust nõudvad. Ent eile Vanemuise teatris kehalise kasvatuse tunnis balletiliigutusi harjutanud gümnasistid olid tavatu koolitunni järel üsnagi võhmal.

 «Nüüd peab emosse minema, lihaste töö on ikka hästi suur,» naljatles Vanemuise suurelt lavalt tagaukse kaudu kirjandustundi tõttav Kristjan Jaak Petersoni gümnaasiumi abiturient Kristin Penu.
Tema kooliõde Johanna Juhkam, kes samuti järgmisse tundi kiirustas, kiitis, et äsjane balletitund oli väga huvitav ja iga päev midagi sellist kogeda ei saa. Eile oligi Vanemuise teatris eriline koolipäev, kus lisaks teatri repetiitori Fabrice Giberti juhendusel õpitud balletisammudele võtsid gümnasistid osa Vanemuise dramaturgide Anu Tontsu ja Sven Karja kirjandustunnist ning füüsikaõpetaja Enn Ööpiku optikaõpetusest.

Kirjandustunnis andsid dramaturgidest õpetajad ülevaate antiikteatrist kuni tänapäevase Vanemuise teatrini, pakkudes huvitavat lisandust tavapärasele kirjandustunnile. Vanemuise noortetöö juht Mall Türk sõnas, et on kohanud aga skeptilisust teatris antava füüsikatunni suhtes, kuna arvatakse, et neil kahel pole ju midagi ühist.

«Kui arutasime aastaid tagasi, milliseid aineid võiks teatris õpetada, siis Enn Ööpik oli see füüsikaõpetaja, kes läks väga elevile, et just nimelt optika on teatrilaval väga hästi käsitletav,» rääkis Türk.

Et initsiatiiv on karistatav, saigi Enn Ööpiku ülesandeks füüsikatunni andmine. Õpetaja sai endale selga valge sabakuue ja pähe valge torukübara. Optika on valgusõpetus, valgus saab aga alguse pimedusest. Seega on teatrilava kui pime ruum oma valgustehnikaga just sobilik selleks, et näitlikustada õpilastele kõike, mis seotud pimeduse, valguse ja värvidega.

«Õpilastele, kes selle siin omal nahal läbi teevad, on optika ilmselt edaspidi teema, mida nad valdavad,» sõnas Türk.

Ta lisas, et ainuüksi klassiruumist erinev keskkond tekitab õpilastes tavalisest rohkem uudishimu ning teater on juba iseenesest köitev. Nii on tema sõnul juhtunud, et õpilased, kes muidu koolis väga agaralt õppida ei taha, on teatris väga uudishimulikud ja aktiivsed.

Türk tõdes, et koolipäevad teatris on osutunud sedavõrd populaarseks, et selleks õppeaastaks on kõik kohad juba välja müüdud. Raske on ka sedalaadi päevi rohkem teha, kuna selleks on vaja, et kogu teatrimaja saaks olla õpilaste päralt.

Ent kel on kange soov teatri koolipäevadest siiski osa võtta, peaks maikuus silmad lahti hoidma, et saada koht järgmise õppeaasta üritustele. Lisaks tavatule koolipäevale pakub Vanemuise teater veel ligi 20 haridusprogrammi nii teatris kui ka koolides.

Tartu Postimees, 11.10.2016

12.10.2016