Loe

Vanemuise balletitrupp sai juurde 14 uut tantsijat

Karit Kaasik, Tartu Ekspress

Karit Kaasik, Tartu Ekspress

Daniel Szybkowski

Daniel Szybkowski on 20-aastane Rootsist tulnud tantsija. Balletiga on Daniel tegelenud kümme aastat ning tantsuga alustas ta eelkõige Stockholmi kuningliku ooperiteatri peatantsijast Göran Svalbergist innustatuna.

Enne Tartut töötas Daniel Ida-Hiinas balletitantsijana. Praegu usub Daniel, et jääb Tartusse vähemalt kaheks aastaks. Siinne rahulik linnake ühes lõbusate tudengipidude ja ilusate tüdrukutega on tema meelest suurepärane koht. Balletitantsijana tundub talle raske see, et erinevalt teistest inimestest ei ole tal puhkust ning tööd tuleb teha vahetpidamata. Samuti peab tantsija arvestama tõsiste kehavigastuste ja füüsilise kurnatusega.

Marie Lindheim

20-aastane Norra tantsija. Tantsumaailma juhatati Marie 11. eluaastal, mil ta alustas džässtantsuga. Sealt läks ta 13-aastasena edasi balletikooli. Täisealiseks saades alustas Marie tööd Norra rahvuslikus balletitrupis. Olgugi et tal oli võimalus jätkata senisel kohal Norras, otsustas ta siiski Vanemuise kasuks. Eelkõige hindab tantsija siinset repertuaari ja kavatseb Tartusse tantsima jääda vähemalt kaheks aastaks. Eestit kujutas Marie ette palju külmema ja hallimana, kui see tegelikult on. Rahulik ja väike linn võimaldab tema sõnul keskenduda aga täielikult tantsimisele. Kõige raskem on balletitantsija elus tema sõnul pidev enese taganttõukamine.

Milena Tuominen

23-aastane Soome tantsija. Alates kolmandast eluaastast, mil Milena esimest korda tantsuklassi jõudis, on ta tantsimist ka armastanud. Balletiga sidus ta end kuuendal eluaastal. Professionaalina tantsib neiu esimest korda just Vanemuises. Seda, kui kaua ta siin tantsijana jätkab, ta veel ei tea. Tartu kohta kuulis ta ühelt tüdrukult balletikoolist, kes aastaid tagasi Vanemuises tantsinud oli. Kõige enam meeldib Milenale siin see, et linnas toimub pidevalt midagi. Balletist rääkides arvab ta, et tegemist on pühendumisega terveks eluks. Minimaalselt jääb tantsijal aega sõpradele ning valida tuleb tantsimise ja kõige muu olulise vahel.

Andrea Granieri

20-aastane Itaaliast tulnud tantsija. Erandlikult alustas noormees oma balletiõpingutega alles 15-aastaselt. Pärast filmi “Save the Last Dance” nägemist taipas ta ühel päeval, et balletikool on see, millele ta oma elu tahab pühendada. Noormees teatas kohe oma vanematele, et kavatseb balletikooli minna. Vanemuise trupis töötamine on Andrea jaoks esimene professionaalne kogemus. Leping on tal praegu üheks aastaks. Eesti kohta teadis ta enne siia tulekut vaid tänu Skype’i eduloole. Tartust rääkides toob Andrea välja ilusate neidude rohkuse. Balletitantsija elukutsele mõeldes tõdeb Andrea, et tegemist on maailmaga, kus eksimused on lubamatud ning pidevalt tuleb püüelda täiuslikkuse poole.

Takuya Sumitomo

19-aastane Jaapanist pärit tantsija. Balletiga alustas Takuya juba nelja-aastaselt, minnes oma balletiõpetajast ema jälgedes. Enne Vanemuise trupiga liitumist tantsis ta Antwerpis Belgias. Just oma tantsuõpetaja soovitusel otsustaski Takuya Eestisse balletti tantsima tulla. Vanemuise trupis loodab noormees parandada eelkõige oma tehnikat. Vanemuisega on tal leping sõlmitud praegu kaheks aastaks. Kõige enam armastab ta Eesti juures kaunilt kõlavat eesti keelt. Tantsija elukutse puhul peab ta kõige raskemaks aeg-ajalt tekkivat füüsilist väsimust ja kurnatust.

Laura Quin

20-aastane Inglismaalt tulnud tantsija. Nagu paljud balletitantsijad alustas ka Laura õpingutega juba nelja-aastaselt. Juba väikesest tüdrukust peale on ta armastanud olla tähelepanu keskpunktis ning kanda ilusaid kleite. Varem on Laura löönud kaasa Inglismaa rahvusliku balletitrupi ja Birminghami kuningliku balletitrupi töös. Enne Tartusse tulekut töötas ta aasta Saksamaa balletiteatris. Vanemuise tantsutrupis oli Laural juba ees häid sõpru, kelle soovitusel ta Tartu kasuks otsuse langetaski. Praegu on Laural Vanemuisega leping aastaks. Tartus meeldib talle soe keskkond, mida ta Inglismaalt ei leidnud. Samuti pakub Taaralinn võimalusi tutvuda paljude noortega.

Jegor Zdor

24-aastane tantsija Moldovast. Jegor on balletiga tegelenud juba 13 aastat ning tantsu juurde juhatasid teda eelkõige ta vanemad. Varem on ta töötanud Moldova ja Bukaresti rahvuslikus ooperi- ja balletiteatris. Tartu kasuks otsustas ta tänu headele töötingimustele. Praegu ta siiski ei tea, kauaks ta Vanemuisesse tantsima jääb. Eesti kohta oli Jegor varem kuulnud seda, et siin on pidevalt halb ilm ning Tallinnas on ilus vanalinn. Tartut kiidab ta meeleolukate pidude ja mõnusate jalutuskäikude poolest. Tantsijatöös peab ta kõige raskemaks suurt füüsilist ja vaimset pinget. Samuti on tantsija palgast raske ära elada.

Svetlana Danilova

Moldovast pärit 26-aastane balletitantsija. Svetlana unistas juba väikesest peale baleriiniks saamisest ning seepärast astuski ta Chişinău koreograafiakolledžisse. Balletiga on tantsija olnud seotud juba 15 viimast aastat oma elust. Nagu teinegi Moldova tantsija Jegor on ka Svetlana varem tantsinud Moldova ja Rumeenia balletiteatrites. Eesti kohta ei teadnud ta enne Vanemuisesse tulekut peaaegu midagi, kuid võimaluse siin töötada otsustas ta kindlasti ära kasutada. Svetlana ei oska veel öelda, kui kaua teda Emajõe-äärses linnas tantsimas võib näha. Siinne rahulik õhkkond meeldib talle aga küll. Balletitantsija elu on igapäevaselt tegelikult palju raskem, kui tavaline vaataja arvata võiks.

Mantas Daraskevicius

Leedust pärit 21-aastane tantsija. Tantsu juurde juhatas Mantase üks lähedane perekonnatuttav, kes oli ise hea balletitantsija. Vaid üheksa esimest aastat Mantase elust on möödunud ilma balletita ning see aasta on tantsijale juba 12. hooaeg. Varasemad kaks hooaega on noormees tantsinud Leedu rahvuslikus ooperi- ja balletiteatris. Vanemuisest pakuti talle väga häid töötingimusi ning noormehe enda sõnul on siin selgelt näha, et teatri direktor hoolib oma töötajatest. Eesti kohta teadis Mantas varem seda, et tegemist on Baltimaadest majanduslikult kõige tugevama riigiga. Oma Tartu-elus hindab ta kõige rohkem erinevate ja mitmekülgsete inimeste seltskonda.

Elias Girod

20-aastane Soomest tulnud tantsija. Ühel heal päeval oli Elias oma vanematele teatanud, et nüüdsest asub ta tantsimisega tegelema, ning nõnda kindlameelse noormehega ka läks. Täpselt pool oma elust on ta veetnud balletimaailmas. Enne Eestisse tulekut töötas Elias Soome rahvuslikus balletiteatris ja Prantsusmaal Euroopa tantsukompaniis. Teave Vanemuise võimaluste kohta jõudis Eliaseni tänu sõbrale, kes oli varem siin töötanud. Tartusse kavatseb noormees jääda vähemalt aastaks. Talle meeldib see, et siin on palju temaealisi tantsijaid. Tantsijatöös on Eliase arvates kõige raskem igapäevane heas vormis olemine.

Rosamund Ford

Inglismaalt pärit 20-aastane neiu. Teed tantsumaailmas alustas Rosamund tänu vanematele, kes ta väiksena balletitundi viisid. Rohkem kui pool oma elust ehk 13 aastat on neiu ka balletti tantsinud. Tööd otsides kandideeris ta paljudesse Euroopa teatritesse ning sai lepingupakkumise Vanemuisest. Varem seostusid talle Eestiga Skype ja väga külmad talved. Tartusse kavatseb Rosamund jääda vähemalt kaheks aastaks. Tartust rääkides meeldib talle see, et siin on ülikoolilinnale omaselt palju noortele mõeldud üritusi. Kõige raskem on balletitantsija elus tema jaoks pidev eemalolek oma perest.

Silas Stubbs

Inglismaalt pärit 21-aastane balletitantsija. Põhjus, miks Silas on valinud tantsija elukutse, peitub tema vennas, kes samuti on oma elu pühendanud tantsule. Balletiga on noormees tegelenud peaaegu kogu oma teadliku elu ehk 18 aastat. Enne Vanemuise trupiga liitumist tantsis ta Inglismaal ja ka Hiinas. Eesti kohta ei teadnud Silas enne siia tulekut mitte midagi, kuid ometi tundus Vanemuise tehtud ettepanek talle hea võimalus. Tantsima kavatseb noormees Tartusse jääda vähemalt aastaks. Tartus hindab ta kõige enam siinset kultuuri. Balletitantsija keerulisest elust rääkides tõi Silas esile tõsiasja, et miski ei ole eales täiuslik.

Fenella Cook

Inglismaalt pärit 19-aastane tantsijatar. Oma haridusteed on Fenella alustanud Glasgow Šoti Tantsukoolis ning hiljem kolm aastat jätkanud Suurbritannia Elmhursti Tantsukoolis, kus õppetöö toimus koostöös Birminghami Kuningliku Balletiga. Senini on tantsijatar kaasa löönud Vanemuise rollidest juba lavastuses „Giselle“ , „Onegin“, „Peeter Paan“ ning „Pähklipureja“. 

02.10.2008